Rycerz pierwszej damy

Amerykanie mają świra na punkcie swoich prezydentów. Opowiadają o nich niestworzone historie, stawiają w rolach jednych prawnych, wciskają im w ręce karabiny, nieraz każą ratować świat. W Rycerzu pierwszej damy prezydent (czy raczej były prezydent) już co prawda nie żyje, ale jest jeszcze jego żona, która stara się go godnie zastępować.

Tess (Shirley MacLaine) mieszka w Ohio i jako prezydencka wdowa prowadzi rozwiniętą działalność filantropijną. Oczywiście pokazuje się też, chodzi na premiery, działa w dyplomacji. Siłą rzeczy ma ochronę, w tym agenta Douga (Nicolas CageNaciągacze). Ten zaś ma jej dosyć. Kobieta – uwielbiana przez obywateli i uważana za wielką damę – w domu zamienia się w potwora. Jest sarkastyczna, wymagająca, uparta, a do tego traktuje go jak chłopca na posyłki.

Oczywiście nie tylko jego, przechlapane mają szofer (Austin PendletonParagraf 22), pielęgniarz (Richard Griffiths Naga broń 2 1/2), wreszcie neurotyczna sekretarka (Susan Blommaert Edward Nożycoręki). Docelowo dojdzie do przewartościowania pewnych kwestii, to oczywiste właściwie od początku, po drodze jednak otrzymamy nieco okazji do pośmiania się. Bo Rycerz pierwszej damy to przede wszystkim komedia.

Trudno nie zauważyć pewnych podobieństw tego filmu do Wożąc miss Daisy, które kilka lat wcześniej zdobyło olbrzymią popularność. O ile jednak starsza produkcja eksplorowała różnice rasowe, młodsza skupia się na różnicy pokoleniowej i wyciąga z niej nieco bardziej trywialne wnioski. Dobre aktorstwo pomaga, ale nie na tyle, by zamienić Rycerza pierwszej damy w ponadczasowy przebój.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz młodego Cage’a i MacLaine w dobrej formie
– Chętnie oglądasz produkcje prezydenckie
– Szukasz lekkiej komedii na przyzwoitym poziomie

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie przepadasz za grzecznymi komediami

Michał Zacharzewski

Rycerz pierwszej damy, Guarding Tess, 1994, reż. Hugh Wilson, wyst. Nicolas Cage, Shirley MacLaine, Austin Pendleton, Richard Griffiths, James Rebhorn, Edward Albert, John Roselius, David Graf, Don Yesso, Susan Blommaert, Dale Dye, Hugh Wilson, Harry Lennix, James Handy, David L. King, Noble Willingham

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Rycerz pierwszej damy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.