Wędrówki Pyzy (serial)

Wędrówki Pyzy to serial animowany dla dzieci z przełomu lat 70. i 80. Większość z trzynastu odcinków powstała na bazie przedwojennych bajek wydanych później w książce Pyza na polnych dróżkach autorstwa Hanny Januszewskiej. Były to wierszowane opowieści o dziewczynce ulepionej z mąki przez jakąś kobiecinę i błąkającej się po Polsce w łowickiej sukience. Bohaterka odkrywała piękno jej poszczególnych regionów.

Pyza ukryła się za komodą i potem uciekła na wolność. Dzięki pomocy łowickich kobiet zyskała barwny strój. Potem wpadła na pierniki do Torunia, odwiedziła kujawskie wesele, spotkała krakowiaczka od koników siedmiu, a także ukrywających się w górach rozbójników. Pomogała również zwierzętom ukrywać się przed myśliwymi, uczestniczyła w żniwach (ratując przy okazji kuropatwy), a na Kaszubach poznała władcę wydm. Często uczyła się od napotkanych ludzi dawnych zawodów, choćby garncarstwa czy młynarstwa. Ba, nawet na swojski jarmark się zapuściła!

Każdy z filmików trwał około dziesięć minut – w końcu wyświetlane były w porze telewizyjnej Dobranocki – i opowiadał inną historię. Łączyła je charakterystyczny styl animacji. Tła były statyczne, skąpane w żółciach i zieleniach, no i wyglądające tak, jakby narysowano je kredkami. Na nie nałożono animowane postacie, wspomnianą Pyzę i napotkanych przez nią ludzi, zwierzęta i różne inne stworki. Efekt niewątpliwie był ciekawy, choć mnie – jako dziecku – nigdy się nie podobał. Wydawał się zbyt dziecinny.

Przyznam szczerze, że nigdy nie byłem fanem Wędrówek Pyzy. Nudziły mnie jej przygody, te prowincjonalno-wiejskie opowieści, nie identyfikowałem się z tą pucułowatą dziewczynką w dziwacznym stroju. Po latach doceniłem to zamiłowanie twórców do folkloru i niechęć do elementów socjalistycznych, które pojawiły się w powojennych przygodach bohaterki. Choć mam wrażenie, że te opowieści nie przystają do naszych czasów i współczesne dzieci mogą nudzić.

Ale też sporo nauczyć…

Zobacz, jeśli:
– Szukasz krótkich, nieagresywnych bajek dla dzieci
– Chcesz komuś zaprezentować polskość

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz nieagresywnych, nieśpiesznych bajek dla dzieci
– Folklor nudzi cię

Michał Zacharzewski

Wędrówki Pyzy, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.