Nieświęty Graal –  Anthony Horowitz

Nieświęty Graal to powieść dla młodszych nastolatków, którą Anthony Horowitz – autor kilku niezwykle poczytnych cykli, choćby o przygodach Alexa Ridera – osadził w stworzonym przez siebie świecie Upiornej szkoły. To taka alternatywa potterowego uniwersum. Tu też mamy dzieciaki obdarzone magicznymi mocami, mamy akademię pełną dziwaków, wreszcie nauczycieli uczących latania na miotle.

Horowitz nie byłby sobą, gdyby nie snuł intrygi sensacyjnej. Już na wstępie dowiadujemy się, że w Szkole Pod Wieżycami położonej na Czarciej Wyspie działa jakiś wrogi agent. Dzieciak, który zamierza położyć łapę na Nieświętym Graalu i doprowadzić do upadku Akademii. Aby zdobyć ten cenny artefakt, musi go świsnąć lub – co chyba łatwiejsze – zostać największym kujonem. Póki co głównym kandydatem do zwycięstwa jest David, ale pojawia się nowy uczeń, zaskakująco zdolny i zdeterminowany… Oczywiście nikt nie widzi, jakie to podejrzane.

Książeczka nie jest duża. Liczy nieco ponad sto stron i ma stosunkowo duży druk. Nie jest to więc Harry Potter, którego późne tomy liczyły po blisko tysiąc stron i nie mieściły się dzieciom do szkolnych plecaków. Nieświęty Graal nie jest jednak tak dobrą pozycją. To sprawnie napisane czytadło z całkiem sympatycznymi bohaterami i wartką akcją, chwilami też okraszone humorem, ale na pewno nie tak złożone jak dzieło Rowling. Mimo paru zaskakujących zwrotów fabularnych intrygę trudno nazwać skomplikowaną.

Nieświęty Graal to jedna z tych książek, które mogą skłonić młodych ludzi do czytania. Lekka, przyjemna, zabawna, opowiadająca o świecie, w którym chciałoby się żyć. Wydaje mi się jednak, że największy wpływ na zainteresowanie dzieciaków słowem pisanym mają rodzice i fundowane przez nich wychowanie. Same książki tego nie zmienią.

Joel

Nieświęty Graal
Tytuł oryginału: The Unholy Grail
Autor: Anthony Horowitz
Przekład: Anna Kołyszko
Wydawnictwo Amber

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.