Akademia policyjna 3: Powrót do szkoły

Kręcisz film. Jak się spodoba, to kręcisz sequel. A potem sequel sequela i sequel sequela sequela. Dzięki tej cudownej zasadzie w ciągu zaledwie dziesięciu lat powstało siedem części Akademii policyjnej, jednej z najpopularniejszych serii lat 80. I były to prawdziwe przeboje. Ludzie ery VHS autentycznie je uwielbiali.

W pierwszej Akademii policyjnej grupka nieopierzonych kadetów trafiała do uczelni policyjnej i mimo braku jakichkolwiek kompetencji kończyła ja z wyróżnieniem. W części drugiej bohaterowie wyruszali na swoją pierwszą misję, próbując oczyścić z przestępczości niebezpieczną dzielnicę miasta. Część trzecia, Akademia policyjna 3: Powrót do szkoły, to powrót do korzeni. Na szczeblu stanowym zapada decyzja, by jedną z istniejących akademii zlikwidować. Którą? O tym zadecyduje specjalny komitet, który oceni efekty nauczania.

Stąd bohaterowie części pierwszej wracają na uczelnię, by tym razem jako instruktorzy zająć się kształceniem narybka. A ten jest równie durny i niepokorny co w części pierwszej. Dość wspomnieć szalonego bandziora Zeda z części drugiej, atrakcyjną Karen, wreszcie Violet, żonę sierżanta Facklera. Oczywiście pojawia się też kadet podesłany przez konkurencję, który ma skutecznie wszystko zepsuć. Będzie się działo…

Akademia policyjna 3: Powrót do szkoły nie ma złożonej fabuły. Chwilami zamienia się w ciąg absurdalnych skeczy, które zbliżają ją do parodii. Ale to są zabawne skecze. Oparte na grach słownych, na skojarzeniach, na slapsticku. Nie przez przypadek Gene Quintano nakręcił później Strzelając śmiechem. Właśnie tym filmem udowodnił, że świetnie czuje taki humor i ma masę niezłych pomysłów. A że to komedia „głupia”? Kompletnie nie szkodzi!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz tę serię
– Chcesz się pośmiać

Odpuść sobie, jeśli:
– Szukasz ambitnej komedii
– Też jesteś policjantem i liczysz na szacunek dla munduru

Michał Zacharzewski

Akademia policyjna 3: Powrót do szkoły, Police Academy 3: Back in Training, 1986, reż. Jerry Paris, wyst. Steve Guttenberg, Bubba Smith, David Graf, Michael Winslow, Bruce Mahler, Marion Ramsey, Leslie Easterbrook, Art Metrano, Tim Kazurinsky, George Gaynes, Brant Von Hoffman, David James Elliott, Brian Tochi, Shawn Weatherly, R. Christopher Thomas, Andrew Paris, Arthur Batanides, Doug Lennox, Theo Caesar, Bobcat Goldthwait, David Huband, Elias Zarou, Ed Nelson, George R. Robertson, Debralee Scott, Lance Kinsey, Georgina Spelvin, Scott Thomson, Pam Hyatt, Jerry Paris, T.J. Scott

Ocena: 6,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.