
Film Padał śnieg, mężczyzna mył się w rzece w reżyserii Marzieh Namini zabiera nas do Teheranu. Trwa pandemia, ale podglądani na ekranie ludzie mają poważniejszy problem – są uzależnieni od narkotyków. Wiedzą to i chcą to zmienić. Znajdują się w ośrodkach, należą do grup wsparcia. Autorce tego krótkometrażowego dokumentu opowiadają o swoim życiu. Zwłaszcza o tej chwili, w której podjęli decyzje, by rzucić narkotyki.
Warunki, w których żyją, są dość proste. Duża, betonowa sala wyłożona dywanami jak w meczecie, długie stoły, przy których serwowana jest zupa. Jedni golą drugich w prowizorycznych łazienkach, często pozbawionych wiszących luster, swoje rzeczy piorą w plastikowych miskach. Za meble robią stare fotele, jakieś butle z gazem, wiadra i skrzynki. Podczas spotkań zaś kilkudziesięciu mężczyzn siedzi pod ścianami dookoła pomieszczenia i rozmawia. Zwierza się. Dzieli mądrościami życiowymi.
To nie są młodzi ludzie. Większość jest w średnim wieku. Mieli rodziny, mieli własne firmy, niektórym naprawdę dobrze się powodziło. Potem sięgnęli po narkotyki i w krótkim czasie zniszczyli wszystko. Stracili pieniądze, sypiali na ulicy, musieli kraść. Inni brali przez kilkanaście lat, oszukując siebie i bliskich. Wszyscy mówią, że błąd popełnia się, kiedy sięga się po narkotyki po raz pierwszy.
Choć Padał śnieg, mężczyzna mył się w rzece nie jest filmem długim, w sposób ciekawy pokazuje warunki panujące w irańskim ośrodku, leczących się w nim ludzi. Co prawda nie zagłębia się w temat, nie pozwala na to krótki metraż, ale zasiewa ziarenko niepokoju. Bo choć tworzą wspólnotę, która na pierwszy rzut oka wydaje się niezwykła, to jednak każdy z nich wiele by oddał, by nie musieć w niej przebywać. Nie być uzależnionym od narkotyków.
Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty o dalekich krajach
– Interesujesz się problemami uzależnionych
Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na głęboki i poruszający film
– Nie interesuje cię Iran
Michał Zacharzewski
Padał śnieg mężczyzna mył się w rzece, The Man Who Washed in the River, 2021, reż. Marzieh Namini
Ocena: 7/10
Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.