Critters 4

Czwarta część Crittersów powstała jednocześnie z częścią trzecią, a jednak jest zupełnie innym filmem. Przede wszystkim z niezrozumiałych dla mnie powodów ograniczono elementy komediowe, celując w horror spod znaku drugiego Obcego. Po drugie, akcję przeniesiono w przyszłość. W 2045 roku dawno już opuściliśmy Ziemię i eksplorujemy surowce układu słonecznego.

Critters 4 rozpoczyna się w momencie, w którym skończyła się poprzednia odsłona. Charlie McFadden (Don Keith OpperCritters) ma zamiar zniszczyć dwa ostatnie jaja tytułowych stworzeń, ale z rozkazu Uga (Terrence Mann Sense8) umieszcza je w kapsule ratunkowej i zostaje wraz z nimi wystrzelony w przestrzeń kosmiczną. Lata później odnajduje go statek złomiarzy RSS Tesla dowodzony przez chciwego kapitana Ricka (Anders Hove), który postanawia odstawić go do pobliskiej bazy TerraCor.

Crittersy oczywiście wykluwają się z jaj i zaczynają siać spustoszenie. Tyle że mało ich. Naprawdę mało ich w tym filmie. Przez większość czasu śledzimy poczynania załogantów Tesli, młodego inżyniera Ethana (Paul Whitthorne), starszego inżyniera Alberta (Brad Dourif Halloween) i pilotki Fran (Angela Bassett Czarna pantera 2). Krążą po korytarzach opuszczonej, rozpadającej się bazy, podziwiają efekty eksperymentów genetycznych jej naukowców, potem zaś próbują prysnąć.

Brak większych dawek charakterystycznego dla serii humoru sprowadza Critters 4 na poziom popularnych wówczas kosmicznych horrorów. Takich filmów kręcono wówczas sporo – zawsze były w nich opuszczone metalowe korytarze, komputery migające światłami, stare monitory CRT podłączone do paneli sterujących. Dziś wygląda to śmiesznie, archaicznie, mało wiarygodnie. Opowieści brakuje napięcia, a głupkowaty Charlie nie pasuje do poważniejszej konwencji filmu. W efekcie nie dziwi, że na części czwartej klasyczna seria o Crittersach się zakończyła.

Zobacz, jeśli:
– Jesteś fanem serii
– Jesteś fanem tanich horrorów kosmicznych z lat 90.

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na równie zabawny film co Critters 2

Michał Zacharzewski

Critters 4, 1992, reż. Rupert Harvey, wyst. Paul Whitthorne, Brad Dourif, Don Keith Opper, Anders Hove, Angela Bassett, Martine Beswick, Anne Ramsay, Terrence Mann, Eric DaRe

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.