Sense8 S01 (serial)

Matrix zapewnił rodzeństwu Wachowskich miejsce w historii kina. Spośród kilku prób powtórzenia jego sukcesu najbardziej udaną wydaje mi się Atlas chmur. Niektórzy dorzucają jeszcze Sense8, widowiskowy serial z elementami science-fiction. Czy rzeczywiście jest on taki dobry i czy warto poświęcić mu tych kilkanaście godzin?

Tajemnicza kobieta ukrywa się w ruinach i tam tworzy łącze telepatyczne pomiędzy ośmioma przypadkowymi osobami. Chwilę później zostaje zabita przez mężczyznę tropiącego podobnych jej „sensatów”. Tymczasem łącze nie działa od razu i nikomu nic nie wyjaśnia. Ujawnia się powoli i początkowo za sprawą przypadkowych kontaktów niesie głównie strach przed chorobą psychiczną. Z czasem się stabilizuje, zamienia w formę znajomości na odległość. Pozwala przekazywać myśli i uczucia, podpowiadać w trudnych chwilach i pomagać, gdy potrzebne są czyjeś umiejętności.

Połączeni zostają bardzo różni ludzie. Popularny meksykański aktor ukrywający swój związek z mężczyzną i kenijski kierowca autobusu próbujący zarobić na lekarstwa dla umierającej matki. Do tego córka prezesa dużej koreańskiej firmy, indyjska dziewczyna szykująca się do aranżowanego małżeństwa, niemiecki złodziej, islandzka DJ-ka, policjant z Chicago i transseksualistka z San Francisco. Każdy z nich ma inne doświadczenia, inne poglądy na życie, inne troski…

Pierwszy sezon Sense8 sprawia wrażenie wprowadzenia. Właściwie do ostatniego odcinka bohaterowie oswajają się ze swoimi umiejętnościami i nie do końca rozumieją ich naturę. Przede wszystkim zaś próbują uporać z własnymi problemami. Jedne wątki są ciekawsze, drugie nieco mniej. Na szczęście nawet one nie odpychają od serialu. Szkoda tez, że serial ma nierówne tempo, dłuższe przestoje, niepotrzebne wątki. Fajnie natomiast, że twórcom udało się uciec od typowego amerykańskiego banału, stworzyli produkcję bliższą kinu europejskiemu, bazującemu na dialogach i emocjach.

Sense8 raczej nie zadowoli fanów typowego science-fiction. Owa więź telepatyczna jest bowiem pretekstem do opowiedzenia o ludziach i świecie, w którym przyszło im żyć. O wyborach, przed którymi stają, i z których konsekwencjami muszą się mierzyć. To kino obyczajowe, dobrze nakręcone, podróżujące swoimi drogami. Godne obejrzenia, bez dwóch zdań, choć nowym Matriksem na pewno nie zostanie.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino europejskie
– Cenisz egzotykę i opowieści o ludziach

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na mocne wątki scence-fiction
– Liczysz na akcję, jak w Matriksie

Michał Zacharzewski

Sense8, S01, tw. J. Michael Straczynski, Lilly Wachowski, Lana Wachowski, wyst. Brian J. Smith, Tuppence Middleton, Aml Ameen, Tina Desai, Doona Bae, Max Riemelt, Jamie Clayton, Miguel Ángel Silvestre, Naveen Andrews, Terrence Mann, Daryl Hannah, Anupam Kher, Ki-chan Lee, Michael Sommers, Purab Kohli, Frank Dillan, Joseph Mawle, Kristján Kristjánsson, Max Mauff, Sylvester Groth, Georg Tryphon, Alfonso Herrera, Eréndira Ibarra, Joe Pantoliano

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Sense8 S01 (serial)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.