Noe: Wybrany przez Boga

Film Noe: Wybrany przez Boga teoretycznie jest ekranizacją znanej biblijnej opowieści o potopie i arce, na pokładzie której uratowała się cała fauna (co z florą, nie wiadomo). W praktyce to wielkie widowisko fantasy, może nie do końca udane, ale z pewnością niepozbawione rozmachu. Zadumy nad kondycją człowieczeństwa tu niewiele, podobnie jak i elementów charakterystycznych dla kina Darrena Aronofsky’ego.

Noe (Russell Crowe Dowód życia) śni tu o wielkiej powodzi i zaczyna budować arkę. To główny wątek, ale w filmie dzieje się o wiele więcej. Przede wszystkim bohater nie jest bogobojnym starszym panem, a prawdziwym zabijaką, który doskonale włada mieczem i siecze wszystkich, co go nie usłuchają. Do pomocy ma kamienne giganty będące w rzeczywistości upadłymi aniołami, stwory bardziej pasujące do uniwersum Władcy pierścieni niż opowieści biblijnej. Efekty specjalne nie zawsze trzymają poziom, ale stanowią siłę napędową tej produkcji. Jedną z jej głównych atrakcji.

Choć Noe: Wybrany przez Boga trafił do kin i na platformy streamingowe z dubbingiem, z całą pewnością nie jest produkcją dla dzieci. To obraz brutalny, pokazujący zepsucie rodzaju ludzkiego. Bratobójcze wojny, morderstwa, dzieciobójstwa są tu na porządku dziennym. To właśnie dlatego Bóg postanawia sięgnąć po te same metody i wszystkich wymordować. A Noe go w tym wsparł, nie reagując na potępieńcze krzyki topielców.

Co ciekawe, Noe: Wybrany przez Boga to również dramat obyczajowy, jakby Aronofsky próbował sięgnąć po kwestie paternalizmu i być może nawet podważyć tezę o „jedynym sprawiedliwym wybrańcu Boga”. Z pewnością też analizuje fanatyzm, który sprawia, że bohater rozważa nawet zwrócenie się przeciwko swojej rodzinie. Stąd nie dziwię się, że niektórzy uważają ten film za antychrześcijański, obnażający biblijne niekonsekwencje, a inni za niebanalny i mocno religijny.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz wielkie widowiska
– Kochasz fantasy
– Ciekawi cię ta interpretacja Biblii

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na grzeczny film biblijny

Michał Zacharzewski

Noe: Wybrany przez Boga, Noah, 2014, reż. Darren Aronofsky, wyst. Russell Crowe, Jennifer Connelly, Ray Winstone, Anthony Hopkins, Emma Watson, Logan Lerman, Douglas Booth, Nick Nolte, Mark Margolis, Kevin Durand, Leo McHugh Carroll, Marton Csokas, Finn Wittrock, Madison Davenport, Gavin Casalegno, Nolan Gross, Skylar Burke, Dakota Goyo, Ariane Rinehart, Adam Griffith, Gregg Bello, Frank Langella, Sophie Nyweide, Joe Barlam

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.