Szeregowiec Ryan

Szeregowiec Ryan to jeden z najlepszych filmów Stevena Spielberga, widowiskowy, ale i poruszający dramat wojenny w bardzo dobrej obsadzie. Obraz zasłynął sporą brutalnością, ale ostatecznie odniósł spory sukces artystyczny i komercyjny. Wiele nakręconych z rozmachem scen przeszło do historii kina.

Otwiera go zapadająca w pamięć scena desantu w Normandii. Zziębnięci, przerażeni żołnierze zamknięci w metalowych puszkach barek docierają w pobliże plaży Omaha. Tam otrzymują rozkaz szturmu. Większość z nich ginie w przeciągu kilku pierwszych minut, rozerwana przez niemieckie karabiny maszynowe, moździerze i działa 88 mm. Tylko nieliczni docierają na brzeg, zajmując kiepsko chronione pozycje. Jest wśród nich kapitan John H. Miller (Tom Hanks – Wojna Charliego Wilsona) i jego podkomendni.

Tymczasem gdzieś w Departamencie Wojny USA ktoś zauważa, że w krótkim czasie zginęło trzech synów pani Ryan, a czwarty z nich (Matt Damon Interstellar) przepadł gdzieś na froncie. Z przyczyn propagandowych byłoby dobrze, gdyby wrócił do domu. Generał Marshall rozkazuje odnaleźć go i sprowadzić do kraju. Bez względu na koszty. Zadanie to spada na kapitana Millera, który będzie musiał ryzykować życiem swoich ludzi, by uratować jednego człowieka.

Szeregowiec Ryan świetnie pokazuje okrucieństwo i bezsens wojny, przypomina, że żołnierze – niezależnie od konfliktu – są tylko mięsem armatnim, bezwartościowymi owieczkami przeznaczonymi na rzeź. Propaganda próbuje tę bolesną prawdę zatuszować, uratować ostatniego syna matki, ale obłudnie płaci za to życiem wielu innych ludzi. Trudno o mocniejszy dowód zakłamania historii i tych wszystkich, którzy ofiary wojny stawiają za wzór.

Okrutna scena otwierająca film była wielokrotnie cytowana (chociażby w kultowej grze Medal of Honor), ale świetnie zrealizowanych ujęć jest więcej. Każda z nich pokazuje czyjąś bezsensowną śmierć i bezradność ludzi wokół. Aktorzy świetnie wywiązują się ze swoich ról, swoje robią doskonałe zdjęcia Janusza Kamińskiego i muzyka Johna Williamsa. To sugestywne, poruszające kino. Takie, jakie Spielberg potrafi od czasu do czasu nakręcić. Mistrz!

Zobacz, jeśli:
– Nie znasz jeszcze tego filmu
– Chcesz zobaczyć młodych, lecz znanych dziś aktorów

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz brutalności w kinie
– Masz dość wojny

Michał Zacharzewski

Szeregowiec Ryan, Saving Private Ryan, 1998, reż. Steven Spielberg, wyst. Tom Hanks, Tom Sizemore, Edward Burns, Barry Pepper, Adam Goldberg, Vin Diesel, Giovanni Ribisi, Jeremy Davies, Matt Damon, Ted Danson, Paul Giamatti, Dennis Farina, Max Martini, Joerg Stadler, Dylan Bruno, Ryan Hurst, Harve Presnell, Nathan Fillion, Rolf Saxon, Leland Orser, Dale Dye, Kathleen Byron, Andrew Scott, Martin McDougall, Paul Hickey

Ocena: 9/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.