Parowiec Willie

Od 2007 roku w czołówce wytwórni Walt Disney Animation Studio pojawia się czarno-biała myszka Mickey, radośnie pogwizdująca i kręcąca kołem sterowym. Scenka pochodzi z krótkometrażówki Parowiec Willie, jej ekranowego debiutu. Formalnie nie jest to pierwszy film z Mickym, gdyż wcześniej powstał Plane Crazy, ale jego premiera z uwagi na brak ścieżki dźwiękowej i niezbyt ciepłe przyjęcie publiczności testowej nieco się wówczas opóźniła.

Formalnie trudno mówić tu o fabule. Parowiec Willie trwa siedem minut i w sumie niewiele się w nim dzieje. Mickey, podrzędny marynarz pracujący na stateczku należącym do potężnego kota Pete’a, pogwizduje sobie radośnie za sterem, dopóki szef nie przegania go stamtąd. Wkrótce stateczek zatrzymuje się przy niewielkiej kei, gdzie na pokład trafia kilka zwierząt. Minnie spóźnia się i w efekcie Mickey wciągnąć ją na statek za pomocą dźwigu. Później wspólnie z nią muzykuje.

Film jest czarno-biały, ręcznie rysowany, na dobrą sprawę pozbawiony dialogów. Rok wcześniej Walt Disney obejrzał głośnego Śpiewaka jazzbandu i zachwycił się możliwościami kina dźwiękowego. W przypadku Parowca Willie zdecydował się na pogwizdywania bohaterów i wszelkiej maści odgłosy zwierząt, na których Mickey próbuje grać. Tym kupił publiczność i zapewnił sobie sukces finansowy. Variery nazwało ten obraz „pierwszą udaną animacją muzyczną”.

Warto na koniec zwrócić uwagę na wygląd myszki Mickey w filmie Parowiec Willie. Nie do końca przypomina ona tę dzisiejszą. Ma węższy, bardziej mysi pyszczek, szpiczasty nos, nieco chudsze kończyny. W latach trzydziestych była już gwiazdą, można było nawet kupić specjalny kostium i przebrać się za nią. Dziś spokojnie nadałaby się na halloween. Ta myszka byłą przerażająca…

Zobacz, jeśli:
– Chcesz zobaczyć początki Myszki Mickey
– Lubisz klasyczne animacje

Odpuść sobie, jeśli:
– Boisz się tej starej myszki
– Nie lubisz znęcania się nad zwierzętami

Michał Zacharzewski

Parowiec Willie, Steamboat Willie, 1928, reż. Walt Disney, Ub Iwerks

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.