Egzorcyzmy siostry Ann

Egzorcyzmy siostry Ann niewiele wnoszą do świata horrorów o egzorcyzmach. Jedyną nowością okazuje się to, że księży zastępuje zakonnica, tytułowa siostra Ann. To siwowłosa, atrakcyjna dziewczyna, która często paraduje w cywilnych ciuchach. Widać na takie postacie jest we współczesnym, politycznie poprawnym kinie zapotrzebowanie…

Ann (Jacqueline Byers) miała trudne dzieciństwo. Wychowywana przez samotną, chorą umysłowo matkę, nieraz padała ofiarą przemocy z jej strony. Zawsze jednak wierzyła, że działaniami rodzicielki kieruje demon. Dlatego została zakonnicą, dlatego też trafiła do założonej przez Watykan szkoły, w której księża uczą się na egzorcystów. Oczywiście sama nie mogła w niej uczyć, pracowała w przyszkolnym szpitalu, ale uczęszczała na niektóre wykłady jako wolna słuchaczka.

I oto do szpitala trafia mała dziewczynka (Posy Tayler). Prawdopodobnie opanował ją demon, ale najpierw musi zbadać ją doktor Peters (Virginia Madsen), która wykluczy chorobę psychiczną. Ann nawiązuje z pacjentką bliższą relację. Wkrótce okaże się, że to nie przypadek i że zło ma swój plan wobec niepokornej siostry. Jaki? Tego się nie dowiemy. Sporo w tym filmie niedopowiedzeń. Sporo niepotrzebnych wątków, których spokojnie mogliby się scenarzyści pozbyć.

Egzorcyzmy siostry Ann chwilami trzymają w napięciu, a rażących idiotyzmów mają nieco mniej niż w przeciętnym horrorze. Bohaterka nie jest jedną z tych głupich niuń, które wrzeszczą i uciekają do ciemnego lasu. Rozczarowuje przewidywalność głównych zwrotów akcji, niezbyt spektakularny finał, a przede wszystkim brak emocji. W takim Egzorcyście czuło się wysiłek duchownych. Tu bohaterowie zachowują się, jakby brali udział w rozgrzewce. Nie czuć tu nawet ich wiary, tej boskiej mocy, która wydaje się podstawowym składnikiem każdego horroru o egzorcyzmach.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz horrory o egzorcyzmach
– Uważasz, że Kościół należy sfeminizować

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na dużo strasznych scen

Michał Zacharzewski

Egzorcyzmy siostry Ann, Prey for the Devil, 2022, reż. Daniel Stamm, wyst. Jacqueline Byers, Virginia Madsen, Ben Cross, Colin Salmon, Christian Navarro, Lisa Palfrey, Nicholas Ralph, Velizar Binev, Tom Forbes, Debora Zhecheva, Posy Taylor

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.