Diabeł (2010)

Grupka ludzi uwięzionych w windzie to niezły punkt wyjścia dla komedii, ale M. Night Shyamalan wpadł na pomysł, jak zamienić go w horror wymieszany z kryminałem. Nie on jednak napisał scenariusz i nie on wyreżyserował Diabła. Może dlatego film ogląda się z zainteresowaniem?

W potężnym, nowoczesnym wieżowcu dochodzi do awarii windy. Grzęźnie w niej pięcioro obcych sobie ludzi. Ściągnięty na miejsce technik nie jest w stanie naprawić urządzenia. Ba, niemalże ginie. Do akcji wkracza wówczas detektyw, alkoholik po odwyku, który przypadkowo przebywa w tym samym budynku (chwilę wcześniej ktoś popełnił tam samobójstwo). Dzięki kamerom ma możliwość obserwowania uwięzionych w windzie ludzi i wydawania im poleceń. Niestety, nie słyszy, o czym rozmawiają.

I znów – Diabeł mógłby być klaustrofobicznym thrillerem, historią grupki osób zdanych na swoje towarzystwo i próbujących radzić sobie z rosnącą paniką. Jednak sam tytuł sugeruje, że mamy do czynienia z horrorem. I rzeczywiście mamy. W windzie zaczynają dziać się niepokojące sceny, a jeden z pasażerów upiera się, że gdy na chwilę zgasło światło, zobaczył szatana. Wiedzę tę czerpie ze znaków, które są absurdalne. Stąd widzowie przynajmniej przez jakiś czas mogą mieć wątpliwości, co tak naprawdę dzieje się na ekranie.

Diabeł to niezły film. Solidnie napisany, nieźle wyreżyserowany, intrygujący i wciągający. Oczywiście ma swoje mielizny, ma bolesne schematy w portretowaniu postaci, przeciętne aktorstwo, okresowy brak napięcia, ale nie rozczarowuje. Miało być oryginalnie i jest. A że mogło być ciekawiej, bardziej zaskakująco? Cóż…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz nietypowe pomysły
– Kochasz horrory

Odpuść sobie, jeśli:
– I bez tego filmu boisz się wind
– Nie trawisz Shyamalana

Michał Zacharzewski

Diabeł, Devil, 2010, reż. John Erick Dowdle, wyst. Chris Messina, Logan Marshall-Green, Jenny O’Hara, Bojana Novakovic, Bokeem Woodbine, Geoffrey Arend, Jacob Vargas, Matt Craven, Joshua Peace, Caroline Dhavernas, Joe Cobden, Zoie Palmer, Vincent Laresca, Genadijs Dolganovs

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.