Do kogo należy Jerozolima?

Półgodzinny dokument Do kogo należy Jerozolima? zaprasza widzów na wycieczkę do miasta trzech wielkich religii. Na co dzień żyją tu obok siebie chrześcijanie i muzułmanie, a przede wszystkim żydzi. I nie zawsze się ze sobą dogadują. W 2017 roku Donald Trump jako pierwszy amerykański prezydent uznał miasto za stolicę Izraela i przeniósł tam amerykańską ambasadę, czym podgrzał nastroje na Bliskim Wschodzie.

Autorzy dokumentu Do kogo należy Jerozolima? nie szukają odpowiedzi na postawione przez siebie pytanie u amerykańskich polityków, nie interesują się też zdaniem lokalnych działaczy partyjnych czy też nie bawią się w roztrząsanie historii. Rozmawiają z ludźmi takimi jak Szmul, Szwajcar o żydowskich korzeniach od 10 lat mieszkający w Izraelu i będący już obywatelem tego kraju. Jego zdaniem Jerozolima zawsze była i jest stolicą jego ojczyzny. W końcu mieści się w niej parlament i to tu przyjeżdżają politycy z całego świata.

Palestyńczycy też uważają miasto za swoje. Mówią o kradzieży dziedzictwa, o utracie własnego kraju. Zmuszeni są gnieździć się za murem, mają utrudniony dostęp do niektórych miejsc. Chwilami czują się obywatelami drugiej kategorii, ich dzieci nie znają miasta, wielu świętych miejsc nigdy nie widziały. Tym bardziej, że Palestyńczycy wciąż tracą swoje włości. Ich sklepy czy domy wykupują bogaci żydzi, przejmując kontrolę nad kolejnymi obszarami miasta. Nieraz dochodzi do incydentów, choć generalnie ludzie czują się bezpieczni. Toczy się normalne życie.

I to normalne życie sprawia, że codziennością są kontakty izraelsko-palestyńskie. W wielu firmach żydzi pracują z muzułmanami i nie widzą w tym żadnego problemu. Te prowokują konserwatywni radykałowie. Sytuację utrudnia to, że decyzja Stanów Zjednoczonych dyskwalifikuje ten kraj jako mediatora. Cała nadzieja w kolejnych pokoleniach, które działają na rzecz pojednania między narodami. W Do kogo należy Jerozolima? pojawia się muzułmański raper próbujący zasypać mosty, a także integracyjne szkoły.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się sytuacją na świecie
– Ciekawi cię sytuacja w Izraelu
– Lubisz dokumenty

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz dość smutnych informacji

Michał Zacharzewski

Do kogo należy Jerozolima?, Who owns Jerusalem?, 2018, reż. Karin Sandmann, Daniel Bohm

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.