Season of the Witch

W 1972 roku George A. Romero miał już na koncie sukces Nocy żywych trupów. Uchodził za zdolnego reżysera horrorów, twórcę nieszablonowego i potrafiącego zaskoczyć publiczność świeżymi pomysłami. Jednak Jack’s Wife nie do końca mu wyszedł. Dystrybutor tego obrazu ratował się, zmieniając tytuł filmu na Hungry Wives i próbując go sprzedać jako „pozbawioną golizny pornografię”. Bez powodzenia. A Season of the Witch? To tytuł… jego wznowienia.

Jack jest biznesmenem w średnim wieku. Mieszka wraz z żoną, Joan, i dziewiętnastoletnią córką Nikki gdzieś na przedmieściach Pittsburgha. Bywa wymagający, wręcz bezwzględny, i nie zawsze liczy się ze zdaniem rodziny. Zresztą niezbyt często bywa w domu. Joan pewnego dnia dowiaduje się, że mieszkająca od niedawna w dzielnicy kobieta jest w rzeczywistości czarownicą, stawia tarota, warzy rozmaite eliksiry. Bohaterka postanawia ją odwiedzić…

Ktoś, kto po takim wstępie spodziewa się mrocznej opowieści pełnej mrocznej magii. Nic z tego. Przez większą część seansu Season of the Witch przypomina nudnawy film obyczajowy z życia amerykańskich przedmieść. Bohaterowie spotykają się rozmawiają, popijają wino, dyskutują i niewiele się dzieje. Nastrój próbują budować sceny koszmarnych snów bohaterki, która poznaje przystojnego mężczyznę – kochanka swojej córki – i próbuje uwieść go za pomocą czarów.

Season of the Witch jest filmem nierównym, boleśnie tandetnym i tanim, a jednocześnie dość intrygującym. Mam jednak wrażenie, że więcej tej produkcji dokładamy mu my, widzowie, interpretując w ten czy inny sposób. Bo tak naprawdę to proste, niezbyt wciągające dziełko, które dzięki enigmatyczności niektórych wątków zyskuje w oczach widzów. Chyba nieco nadmiernie.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz horrory
– Interesujesz się okultyzmem
– Kochasz taką obyczajową formułę kina

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na krew i przemoc

Michał Zacharzewski

Season of the Witch, Jack’s Wife, Hungry Wives, 1972, reż. George A. Romero, wyst. Dan Mallinger, Ken Peters, Daryl Montgomery, Esther Lapidus, Bill Thunhurst, Joedda McClain, Ann Muffly, Raymond Laine, Jan White, Shirlee Strasser, Jean Wechsler, Linda Creagan, Paul McCollough

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.