
Jądro Ziemi powstało na fali popularności amerykańskiego kina katastroficznego, wszystkich tych wybuchających wulkanów i huraganów niszczących miasta. Po pomysł twórcy sięgnęli jednak do klasycznych powieści science fiction i niskobudżetowych produkcji pokroju Misji do wnętrza Ziemi. Przewagę mieli taką, że dysponowali 85 milionami dolarów budżetu.
Grupka naukowców odkrywa, że jądro Ziemi przestało się obracać. Może to doprowadzić do zaniku pola magnetycznego, a w konsekwencji serii katastrof naturalnych, które zakończą się unicestwieniem naszej cywilizacji. Stąd pomysł, by dotrzeć do wnętrza naszej planety i zrzucić tam odpowiednio potężne ładunki, dzięki którym sytuacja by się poprawiła. Rozpoczynają się przygotowywania do wyprawy…
Choć na planie nie brakowało konsultantów z doktoratami, a kilku kolejnych maczało palce w scenariuszu, Jądro Ziemi jest obrazem niewiarygodnym. Fabuła kompletnie nie przekonuje, wydaje się naciągana i nieprawdopodobna, pełna luk, których nie udało się załatać wątłym pseudonaukowym bełkotem. W takiej sytuacji nawet dobre efekty specjalne nie są w stanie wiele zdziałać.
Nie oznacza to jednak, że Jądro Ziemi rozczarowuje. Nic z tych rzeczy – to po prostu przyzwoity blockbuster z kilkoma wyrazistymi postaciami, szybką akcją, licznymi wydarzeniami, które skutecznie pompują adrenalinę do krwioobiegu widza. Aktorzy grają co najmniej poprawnie, muzyka podnosi ciśnienie, a wysoka stawka – losy naszej planety – gwarantują emocje. Kto lubi takie kino i potrafi przymknąć oko na niedostatku pomysłu, nie będzie rozczarowany.
Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino katastroficzne
– Chętnie oglądasz blockbustery
Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na wiarygodną akcję
– Irytują cię błędy logiczne scenariusza
Michał Zacharzewski
Jądro Ziemi, The Core, 2003, reż. Jon Amiel, wyst. Aaron Eckhart, Hilary Swank, Delroy Lindo, Stanley Tucci, DJ Qualls, Richard Jenkins, Tchéky Karyo, Bruce Greenwood, Alfre Woodard, Dion Johnstone, Anthony Harrison, Matt Winston, John Shaw, Tom Scholte, Rekha Sharma, Eileen Pedde, Michael St. John Smith
Ocena: 6/10
Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.
2 uwagi do wpisu “Jądro Ziemi”