Klucz do wieczności

Klucz do wieczności – inspirowany filmem Twarze na sprzedaż z 1966 roku – imponuje świetnym punktem wyjściowym. Potem jednak opowieść wpada w utarte koleiny i na dłuższą metę rozczarowuje. Bo to fajna, widowiskowa opowieść, która… mogłaby być lepsza.

Miliarder Damian Hale (Ben KingsleyIron Man 3) powoli umiera na raka. Dociera do profesora Albrighta (Matthew GoodeKing’s Man), który proponuje mu procedurę przeniesienia jego świadomości do młodszego i w pełni zdrowego ciała. Hale aranżuje swoją śmierć i wkrótce rozpoczyna nowe życie jako Edward Kidner (Ryan Reynolds Safe House). Problem w tym, że dręczą go wspomnienia żony i córeczki, których nigdy nie miał.

Teoretycznie wpakowano tu sporo ciekawych pomysłów, od transhumanizmu przez teorie spiskowe po zagadnienia z zakresu bioetyki. Nie brakuje pola do głębszego potraktowania tematu, ale… no właśnie. Twórcy Klucza do wieczności bardzo szybko porzucają najbardziej ekscytujące wątki i zamieniają swoją produkcję w sztampowy thriller. Schematyczny i przewidywalny, który nawet nie próbuje zaskoczyć widza. Dość szybko widz zaczyna domyślać się, jak zakończy się cała historia.

Niezbyt oryginalna jest też wymowa samego filmu, to fałszywe stawanie po stronie maluczkich. Jeśli Klucz do wieczności próbuje zważyć argumenty obu stron, to jedna robi to w sposób nieuczciwy, populistyczny. A przecież argumentów nie trzeba nawet ważyć. Można je przedstawić i dać widzowi wybór. Efekt byłby ciekawszy. A tak… całość się rozmywa. Szkoda, bo brakuje w ostatnich latach naprawdę dobrych filmów science-fiction.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz thrillery science-fiction
– Interesujesz się bioetyką

Odpuść sobie, jeśli:
– Unikasz amerykańskiej sztampy
– Masz dość Ryana Reynoldsa i jego jednej miny

Michał Zacharzewski

Klucz do wieczności, Self/less, 2015, reż. Tarsem Singh, wyst. Ryan Reynolds, Natalie Martinez, Matthew Goode, Ben Kingsley, Victor Garber, Derek Luke, Jaynee-Lynne Kinchen, Melora Hardin, Michelle Dockery, Sam Page, Brendan McCarthy, Thomas Francis Murphy, Sandra Ellis Lafferty, Emily Tremaine, Griff Furst, Douglas M. Griffin, Tom Waite

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Klucz do wieczności

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.