Creepshow 2: Opowieści z dreszczykiem

Druga część Creepshow to rozczarowanie. Choć tworzące ją trzy historie bazują na prozie Stephena Kinga i na scenariusz przerobił je sam George A. Romero, to okrutne się zestarzały. Dziś wrażenie robią już tylko tradycyjne efekty specjalne, ale jednostajne, powolne tempo opowieści już zawodzi. Poza tym to horror, który kompletnie nie straszy.

Na opowieść składają się trzy nowele. Pierwsza, zatytułowana Stary Wódz Drewniana Głowa, pozwala nam przyjrzeć się starszemu małżeństwu prowadzącemu sklepik w pustoszejącym miasteczku położonym nieopodal indiańskiego rezerwatu. Pewnego dnia wdziera się do niego kilkoro wyrostków z okolicy. Druga, Tratwa, skupia się na grupce młodych ludzi wypoczywających nad niewielkim jeziorkiem i dziwnej plamie śmieci, która okazuje się być żywa. Ostatnia historyjka, zatytułowana Autostopowicz, zaczyna się od zdrady oraz… wypadku samochodowego. Epizodyczną rolę kierowcy ciężarówki gra tu sam Stephen King.

Rolę wprowadzenia przewijającego się między kolejnymi epizodami przejmuje film animowany opowiadający o nastoletnim miłośniku opowieści z dreszczykiem, którego zaczepia kilku oprychów. Kreskówka przesiąknięta jest klimatem lat 80, począwszy od charakterystycznej kreski, po kultowe już bmxy. Trochę tego klimatu pojawia się w samych historyjkach, choć szkoda, że nie przekłada się on na choćby odrobinę napięcia. Tego najwięcej oferuje opowieść druga, choć znam takich, którzy twierdzą, że przez absurdalność scenariusza to właśnie ona najbardziej rozczarowuje.

Pierwotnie w Creepshow 2: Opowieści z dreszczykiem miało ukazać się pięć historii. Dwie kolejne, Pinfall i Cat from Hell, wyleciały z powodów budżetowych. Stąd istniejące trzy epizody trzeba było wydłużyć i przeciągnąć ponad miarę. I to trochę czuć. Gdyby każda z nich była pięć minut krótsza, tylko by zyskała. A tak… Legenda przerasta rzeczywistość.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz antologie horroru
– Kochasz opowieści Kinga

Odpuść sobie, jeśli:
– Chcesz się bać

Michał Zacharzewski

Creepshow 2: Opowieści z dreszczykiem, Creepshow 2, reż. Michael Gornick, wyst. George Kennedy,  Dorothy Lamour, Don Harvey, Domenick John, Joe Silver, Tom Savini, Holt McCallany, Frank Salsedo, Lois Chiles, Tom Wright, Philip Dore, Paul Satterfield, Dean Smith, Daniel Beer, Page Hannah, Stephen King

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.