Zero (2009)

Niektóre filmy opowiadają jedną historię. Inne opowiadają ich kilka. Te historie często przecinają się i zazębiają, by chwilę później pobiec w zupełnie innych kierunkach, tak jak chociażby w Pulp Fiction, u Altmana czy Inarritu. W 2009 roku na podobny manewr zdecydował się Paweł Borowski. Jego Zero to dwudziestu sześciu różnych bohaterów i każdy z nich jest na swój sposób niezwykły.

Postacie są bardzo różne. Mamy tu bowiem i szefa korporacji podejrzewającego żonę o zdradę, prywatnego detektywa prowadzącego kilka spraw jednocześnie, klasycznego cierpa narzekającego na cały świat, typowego alfonsa (o ile alfons może być typowy), początkującą aktorkę filmów erotycznych czy chociażby barmana mającego co nie co za uszami. Każdy z nich kilkukrotnie powraca na ekran, by chwilę później zniknąć w jakimś przypadkowym momencie, zupełnie jakby ekipa zainteresowała się nagle kimś innym, przechodzącym obok lub stojącym w tym samym korku.

Niesamowite jest to, że pomimo takiego natłoku wątków i postaci widz wcale się nie gubi. Spora w tym zasługa świetnego, choć jednocześnie schematycznego castingu. Aktorów zatrudniono bowiem dla typowych dla nich ról, co bardzo ułatwia połapanie się w tym, kim kto jest i po co. Podobnie jest z nienazwanym miastem-molochem, w którym dzieje się akcja – ni to Łodzią, ni Warszawą, pełniącą tu rolę symbolu.

Zero ma ponurą wymowę. Pokazuje smutną rzeczywistość i nieprzyjemnych bądź przegranych ludzi, ukazuje brak zasad, moralne plugastwo, brak jakiejkolwiek nadziei, przeraźliwy chłód. Ten świat nie zmieni się zapewne na lepsze, bo nie ma tu iskry, która mogłaby zapoczątkować zmiany. Zero szans, zdaje się mówić reżyser. Jesteśmy bowiem jak te kulki Newtona, odbijamy się od innych, przejmując ich negatywną energię i posyłając ją dalej…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy-składaki
– Chętnie oglądasz polskie kino

Odpuść sobie, jeśli:
– Szukasz czegoś optymistycznego
– Myślisz, że to film polityczny…

Michał Zacharzewski

Zero, 2009, reż. Paweł Borowski, wyst. Robert Więckiewicz, Bogdan Koca, Zbigniew Konopka, Andrzej Mastalerz, Marian Dziędziel, Cezary Kosiński, Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Wojciech Zieliński, Roma Gąsiorowska, Przemysław Bluszcz, Michał Tarkowski, Sławomir Rokita, Aleksandra Popławska, Michał Żurawski, Sonia Bohosiewicz, Kamilla Baar, Rafał Mohr, Magdalena Boczarska, Małgorzata Buczkowska, Gabriela Muskała, Janusz Chabior, Joanna Bogacka, Olga Bołądź, Krzysztof Czeczot, Bogusława Schubert, Małgorzata Bereza, Julia Kamińska, Przemysław Kaczyński, Dominika Kluźniak, Wiesław Cichy, Wenanty Nosul, Hanka Brulińska, Elżbieta Romanowska, Sebastian Łach, Magdalena Lamparska, Magdalena Popławska

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

3 uwagi do wpisu “Zero (2009)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.