Serce na dłoni

Kiedy film zaczyna się sceną, w której kasjer karmi kotka kanapką z papierka, to musi być to Zanussi. Serio – Serce na dłoni źle się zaczyna, źle rozwija i źle kończy. Opowiada niewiarygodną historię w sposób nieinteresujący, tandetny i moralizatorski. Na dobrą sprawę całą tę recenzję można by wypełnić epitetami!

Bohaterów jest dwóch. Pierwszy jest Konstanty (Bohdan StupkaOgniem i mieczem), człowiek bogaty, jak dotąd odnoszący same sukcesy. Jak grom z jasnego nieba spada na niego ciężka choroba serca i konieczność dokonania przeszczepu. Drugim bohaterem jest Stefan (Marek Kudełko), prosty chłopaczyna z supermarketu, któremu niewiele się w życiu udało. Kiedy traci pracę i dziewczynę, traci też ochotę do życia i postanawia popełnić samobójstwo. Nawet ono mu się nie udaje…

Los łączy ich w sposób oczywisty, ale… nieśmieszny. Kompletnie nieudane reklamy sprzedawały Serce na dłoni jako czarną komedię i poświęcały wiele miejsca występowi Dody. Wokalistka okazała się w tej historii całkowicie nieistotna, zaś humoru pojawia się w filmie tyle co kot napłakał. To może przynamniej Zanussi – jako chrześcijański moralista – poruszy jakieś ważne problemy, naświetli je z nietypowej strony? Nic z tego! Serce na dłoni od początku do końca operuje banałami i oczywistościami, które mógłby spisać przeciętnie uzdolniony gimnazjalista.

Najbardziej razi sztuczność tej produkcji. I to sztuczność zarówno samej opowieści, sytuacji, którą podglądamy, jak i wielu scen, które po prostu wydają się mało naturalne. Telenowelowy poziom realizacji również nie pomaga tej produkcji. Epitety same cisną się na usta… fatalne aktorstwo, absurdalny scenariusz, marne dialogi! To czyste zło! Czemu tak słabe filmy w ogóle trafiają do kin?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz słabe polskie kino
– Nie cierpisz Zanussiego i szukasz argumentów

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz uczulenie na banał
– Liczysz na większy występ Dody

Michał Zacharzewski

Serce na dłoni, 2008, reż. Krzysztof Zanussi, wyst. Bogdan Stupka, Szymon Bobrowski, Marek Kudełko, Marta Żmuda Trzebiatowska, Krzysztof Kowalewski, Borys Szyc, Maciej Zakościelny, Tomasz Sapryk, Stanisława Celińska, Nina Andrycz, Agnieszka Dygant, Wojciech Mann, Doda, Paweł Okraska, Ostap Stupka, Magdalena Warzecha, Maria Klejdysz, Maciej Nowak, Olga Sarzyńska, Jerzy Łapiński, Paweł Kowalski, Maciej Mikołajczyk, Jakub Kotyński, Maciej Karpiński, Wojciech Zagórski, Grzegorz Kowalczyk

Ocena: 2/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Serce na dłoni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.