Emil z Lönnebergi (serial)

Emil ze Smolandii, półtoragodzinny film wykorzystujący najważniejsze wątki z niezwykle popularnej powieści dla dzieci autorstwa Astrid Lindgren, bardzo się europejskim widzom spodobał. Rok później nakręcono więc Nowe psoty Emila ze Smolandii, a później Emila i prosiaczka. W 1974 roku powstał wreszcie serial telewizyjny Emil z Lönnebergi. Potrzebował on piętnastu lat, żeby dotrzeć do Polski…

„Emil, do drewutni!”. To właśnie zdanie blondwłosy Emil słyszał, ilekroć coś nabroił. A broił niezwykle często. Właściwie każdy dzień bez jakiejś psoty dla niego był dniem straconym. Emil mieszkał w niewielkiej wiosce leżącej w Smolandiu i choć starał się być dobrym chłopcem i pomagać rodzicom, to jednak regularnie pakował się w kłopoty. Ot, zaklinował się w garnku. Albo zamknął papę w schowku. A wszystko to przez jego niespożytą ciekawość świata, chęć przyjrzenia się z bliska wszystkiemu, co działo się w okolicy.

Przeciwwagą dla psocącego Emila był wspomniany ojciec, Anton, który nie potrafił zrozumieć, dlaczego jego syn sprawia tyle kłopotów. Nie bardzo też potrafił sobie z juniorem poradzić, dlatego regularnie wysyłał go do wspomnianej drewutni. Matka chłopca, Alma, była dla niego dużo bardziej wyrozumiała, za to regularnie zapisywała wszystkie jego występki w niebieskim zeszycie. Razem z nimi mieszkała jeszcze malutka siostrzyczka Emila, Ida (wciągnięta niegdyś na maszt niczym flaga), i jego najlepszy przyjaciel, Alfred, pełniący rolę pomocnika.

Astrid Lindgren – która wcieliła się w serialu w rolę narratorki – zawarła w opowieściach o Emilu wiele wspomnień ze swojego dzieciństwa. Nic dziwnego, że Emil z Lönnebergi sprawia wrażenie zawieszonego w czasie i przestrzeni. Nie bardzo wiadomo, kiedy dzieje się akcja (zapewne to początek XX wieku), z kolei miejsce akcji nie jest tak naprawdę istotne. Ważniejsza jest atmosfera beztroskiego dzieciństwa, które pewnie wszyscy kiedyś mieliśmy. Kto wie, może wyglądało podobnie jak u Emila?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz stare seriale
– Kochasz powieści Astrid Lindgren
– Szukasz wartościowych produkcji dla dzieciaków

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz, że gdzieś się da jeszcze ten serial zobaczyć…

Michał Zacharzewski

Emil z Lönnebergi, Emil i Lönneberga, 1974, wyst. Jan Ohlsson, Emy Storm, Maud Hansson, Allan Edwall, Carsta Löck, Astrid Lindgren, Björn Gustafson, Hannelore Schroth, Isa Quensel

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.