W stronę Marrakeszu

Egzotyczny Marrakesz jest malowniczym tłem wciągającego dramatu Gilliesa MacKinnona. Film W stronę Marrakeszu powstał na podstawie częściowo autobiograficznej powieści Esther Freud i przenosi nas we wczesne lata siedemdziesiąte. To epoka dzieci-kwiatów, ludzi poszukujących siebie, próbujących nowych, alternatywnych sposobów na życie. Także w nietypowych miejscach świata.

W 1972 roku młoda, rozczarowana życiem Julia (Kate WinsletHoliday) postanawia opuścić rodzinną Wielką Brytanię i przenieść się wraz z dwoma córeczkami do Maroka. Zatrzymują się w tanim hotelu w tytułowym Marrakeszu. Żyją ze sprzedaży ręcznie szytych laleczek oraz skromnych sum, które przesyła ojciec dziewczynek, poeta związany już z inną kobietą. Wkrótce Julia poznaje miejscowego cyrkowca, Bilala (Saïd Taghmaoui), i wiąże się z nim. Nie przestaje przy tym marzyć o podróży na wschód.

Mało kto spodziewał się, że po gigantycznym sukcesie Titanica Kate Winslet nie pójdzie za ciosem. Aktorka miała mnóstwo propozycji, wybrała jednak kameralny dramat opowiadający o dojrzewaniu młodej kobiety, odkrywaniu prawdy o sobie. Reżyser nie tylko jej nie ocenia, ale jeszcze pokazuje wydarzenia z kilku różnych punktów widzenia. Świetnie też przywołuje klimat epoki, w czym udział ma również dobrze dobrana muzyka i… praca operatora. Uniknął on zabawy w lanszafty, a jednocześnie zadbał, by czuć było egzotykę.

To przyjemny tytuł, pozbawiony większych zgrzytów. Dzieciaki są wdzięczne i grają naprawdę dobrze, sam film zaś daje do myślenia. W stronę Marrakeszu to ciekawy obraz ludzi, którzy czegoś w życiu poszukują, choć jeszcze nie wiedzą czego. Takich ludzi nie brakuje i cieszę się, że wreszcie ktoś zwrócił na nich uwagę.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz odrobinę egzotyki
– Ciekawią cię poszukujące kobiety

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz efektownego kina

Michał Zacharzewski

W stronę Marrakeszu, Hideous Kinky, 1998, reż. Gillies MacKinnon, wyst. Kate Winslet, Said Taghmaoui, Bella Riza, Carrie Mullan, Pierre Clémenti, Sira Stamp, Abigail Cruttenden, Amidou, Michelle Fairley, Kevin McKidd

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “W stronę Marrakeszu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.