Raport mniejszości

Po co skazywać morderców na wieloletnie więzienie? Przecież swoje już zrobili. Zabili. Kara nikomu nie przywróci życia. Odsiadka może co najwyżej zapobiec następnym nieszczęściom, uniemożliwić bandycie dokonanie kolejnych zbrodni. Sprawdza się więc jako środek prewencyjny – co do tego nitk chyba nie ma wątpliwości. Gdyby więc dało się przewidzieć, kto może zabić, można by go zamknąć przed faktem i w ten sposób zapobiec zbrodni…

W Raporcie mniejszości, niezbyt wiernej adaptacji opowiadania Philipa K. Dicka, jest to jak najbardziej możliwe. W 2054 roku w Waszyngtonie działa Agencja Prewencji zajmująca się zapobieganiem potencjalnym przestępstwom. Pracujący w niej prekognici bezbłędnie typują, kto może złamać prawo, i wysyłają na miejsce odpowiednie służby. Komisarz John Anderton (Tom Cruise Wybuchowa para) nie raz już brał udział w takich akcjach i od dnia śmierci swojego syna jest zadeklarowanym zwolennikiem tego systemu. Pewnego dnia zostaje jednak uznany za przestępcę. Człowieka, który wkrótce dopuści się morderstwa!

Do ekranizacji tego akurat opowiadania zabierano się kilkanaście lat. Tyle zajęło napisanie scenariusza, znalezienie producentów, wreszcie przekonanie Spielberga, by zajął się tematem. Było warto. Powstał nie tylko widowiskowy thriller science-fiction, w którym napięcie nie siada nawet na moment, ale i niebanalną wizję przyszłości pełną futurystycznych wynalazków, dotykowych hologramów, środowiskowych reklam kontekstowych, niezwykłych pojazdów i nietypowych urządzeń. Zdjęcia Janusza Kamińskiego ożywiają ten świat i dodają mu realizmu.

Ale Raport mniejszości to również opowieść o winie i karze, o sprawiedliwości. To oczywiście temat poboczny, ale znakomity punkt wyjścia do dyskusji o systemie prewencji i słuszności karania ludzi. Szkoda, że te akurat wątki nieco giną w natłoku akcji i efektów specjalnych. Zdecydowanie zbyt łatwo uznać ten film za płaski akcyjniak. Obcowanie ze sztuką – a kino jest formą sztuki – wymaga tymczasem zaangażowania intelektualnego obu stron. Artysty i widza.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz Spielberga, Dicka lub Cruise’a
– Chętnie oglądasz widowiskowe wizje przyszłości
– Interesujesz się problematyką systemu sprawiedliwości

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz fikcji ani przemocy

Michał Zacharzewski

Raport mniejszości, Minority Report, 2002, reż. Steven Spielberg, wyst. Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton, Max von Sydow, Lois Smith, Peter Stormare, Tim Blake Nelson, Steve Harris, Kathryn Morris, Neal McDonough, Daniel London, Mike Binder, Jessica Capshaw, Patrick Kilpatrick, William Mapother, Jessica Harper, Ashley Crow, Tyler Patrick Jones, Joel Gretsch, Frank Grillo, Tom Choi, Caroline Lagerfelt, Scott Frank, Shannon O’Hurley, David Stifel, Paul Thomas Anderson, Cameron Crowe, Cameron Diaz, Paul Wesley

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

2 uwagi do wpisu “Raport mniejszości

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.