Rocky Horror Picture Show

Jednym z filmów, które z całą pewnością zasługują na przymiotnik „kultowy”, jest Rocky Horror Picture Show z 1975 roku. Wyrosło wokół niego mnóstwo legend. Nocne pokazy, problemy z cenzurą w wielu krajach, przedziwne wydarzenia, do których dochodziło na planie… Dziś trudno już oddzielić prawdę od fikcji. Ważne, że obraz wciąż fascynuje, prowokuje, a przede wszystkim bawi. Bo to komedia jest przecież.

Świeżo zaręczeni Brad (Barry BostwickKról Skorpion 4) i Janet (Susan Sarandon – Atlas chmur) w zimny, deszczowy listopadowy wieczór zatrzymują się w mrocznym lesie. Ich samochód zdecydowanie odmawia posłuszeństwa, więc w poszukiwaniu pomocy kierują się do jedynego budynku widocznego w pobliżu. To zamek należący do doktora Franka N. Furtera (Tim CurryGarfield 2), panseksualnego transwestyty pochodzącego z Transseksualnej Transylwanii. Właśnie organizuje on zlot, podczas którego ma zaprezentować swoje największe odkrycie – istotę o imieniu Rocky (Peter Hinwood), która swój mózg zawdzięcza niezbyt lotnemu Eddiemu (Meat Loaf Spice World).

Rocky Horror Picture Show to szalona komedia zrealizowana w formie rockowego musicalu, świetnie zagrana i doskonale zaśpiewana. Tim Curry błyszczy w roli tytułowej i tworzy kreację swojego życia. Reżyser Jim Sharman celnie wyśmiewa tandetne horrory i klasyczne niskobudżetowe filmy fantasy z lat pięćdziesiątych. Do tego balansuje na krawędzi kiczu i tandetnej prowokacji, lecz jednocześnie tworzy dzieło inteligentne i zaskakujące, pełne odniesień religijnych. Spora w tym zasługa Richarda O’Briena, który zagrał Riff-Raffa. To on wymyślił tę historię i zaadaptował na potrzeby teatru, a później i kina.

Tuż po premierze Rocky Horror Picture Show zetknęło się z nieprzychylnymi opiniami tak widzów, jak i krytyków. Z upływem lat zyskiwało jednak fanów. Ludzi, którzy podziwiali film podczas wspomnianych już nocnych seansów i opowiadali o nim swoim znajomym. Niektóre kina grały całymi latami i zawsze znajdowały publiczność. Także podczas pandemii – to był jeden z filmów, które pomagały widzom wrócić w ubiegłym roku do kin. Całkiem skutecznie, bo na konto obrazu wpłynęły kolejne setki tysięcy dolarów!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz rocka
– Chętnie oglądasz musicale
– Masz właściwy dystans do LGBTQ+

Odpuść sobie, jeśli:
– Już sam zwiastun cię odrzuca

Michał Zacharzewski

Rocky Horror Picture Show, The Rocky Horror Picture Show, 1975, reż. Jim Sharman, wyst. Tim Curry, Susan Sarandon, Barry Bostwick, Richard O’Brien, Patricia Quinn, Nell Campbell, Jonathan Adams, Peter Hinwood, Meat Loaf, Charles Gray, Christopher Biggins, Stephen Calcutt

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

2 uwagi do wpisu “Rocky Horror Picture Show

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.