Skrzyżowanie Kassandra

Lata siedemdziesiąte w kinie pachniały tym surowym realizmem, który pulsował nawet w największych przebojach. Przecież produkcje takie jak Trzęsienie ziemi czy Port lotniczy opowiadały o wydarzeniach, które – choć fikcyjne – mogły się wydarzyć. Nie inaczej jest ze Skrzyżowaniem Kassandra, efektownym thrillerem katastroficznym w gwiazdorskiej obsadzie. Aktualnym do dziś i zaskakującym jakże rzadkim dziś polskim wątkiem….

Trójka terrorystów próbuje przedostać się do amerykańskiej misji i rozpuścić tam groźnego wirusa. Dwoje z nich wpada w ręce władz, trzeci jednak ucieka i wsiada do pociągu relacji Genewa-Sztokholm. Kto wie, może zdążył już kogoś zarazić. Dlatego właśnie zapada decyzja o skierowaniu składu do byłego obozu koncentracyjnego w polskim Janowie, gdzie pasażerowie mogliby zostać poddani kwarantannie. Problem w tym, że trasa przebiega przez przeprawę Kassandry, nieczynny od lat most, który grozi zawaleniem.

Skrzyżowanie Kassandry łączy więc w sobie cechy pandemicznego thrillera z filmem katastroficznym i dramatem. Śledzimy bowiem nie tylko losy decydentów i służb sprawujących pieczę nad rozpędzonym pociągiem, ale i jego pasażerów. Ludzi z różnych warstw społecznych i o różnej przeszłości. Jednych gotowych poddać się reżimowi, innych wręcz przeciwnie – za wszelką cenę chcących się wydostać z pociągu.

Na planie spotkały się gwiazdy – Richard Harris, Martin Sheen, Lee Strasberg, O.J. Simpson, Aca Gardner, Sophia Loren, Burt Lancaster czy John Phillip Law. Za kamerą zasiadł George P. Cosmatos i… Niestety, nie do końca sobie poradził. Wszystko za sprawą scenariusza, w którym nie brakuje idiotyzmów i źle napisanych postaci. Krytyka wygwizdała film, zwykłych widzów przyciągnęła zaś brutalność scen końcowych (w wielu krajach Skrzyżowanie Kassandry puszczano wyłącznie w krótszej, ocenzurowanej wersji). Najlepiej bawili się zaś Chińczycy, a tamtejszy dubbing zyskał miano kultowego.

W polskiej telewizji film oglądaliśmy w wersji z lektorem. To musiało nam wystarczyć…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz stare kino katastroficzne
– Interesujesz się wirusami
– Kochasz gwiazdy sprzed lat

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz uczulenie na idiotyzmy

Michał Zacharzewski

Skrzyżowanie Kassandra, The Cassandra Crossing, 1976, reż. George P. Cosmatos, wyst. Richard Harris, Martin Sheen, Lee Strasberg, Sophia Loren, Lionel Stander, Ava Gardner, Burt Lancaster, John Phillip Law, Ray Lovelock, O.J. Simpson, Alida Valli, Lou Castel, Ann Turkel, Angela Goodwin, Stefano Patrizi, Ingrid Thulin, Thomas Hunter, Carlo De Mejo

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

3 uwagi do wpisu “Skrzyżowanie Kassandra

  1. To jak, nie mieli Dachau po drodze, tam jest porządny i ciągle działający obóz, co to za niedorzeczny pomysł, Polska była za żelazną kurtyną.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.