
Kto by pomyślał, że tak dobre filmy katastroficzne będą kręcić w Norwegii! Podczas gdy Hollywood goni za obrazami zniszczeń, niemal całkowicie zaniedbując fabułę, na północy Europy opowiadają ciekawe i poruszające historie o zwykłych ludziach. Trzymają się przy tym gatunkowych kanonów wypracowanych jeszcze w latach 70. To dlatego Falę – mimo pewnych schematów – ogląda się naprawdę dobrze.
Geolog Kristian mieszka w norweskiej turystycznej mieścinie o nazwie Geiranger, położonej na brzegu malowniczego fiordu. Zamierza wraz z rodziną przenieść się do dużo większego Stavanger. Ostatniego dnia pracy dzieje się coś dziwnego. Czujniki zainstalowane w jednej z pobliskich gór sugerują, że podziemne źródła nagle zniknęły. To oczywiście może być awaria sprzętowa, ale jeśli nie… No właśnie, może dojść do wstrząsu i wielkiej lawiny, która wywoła potężne tsunami.
Gdyby nic miało się nie wydarzyć, nie byłoby filmu katastroficznego. Przewidywalność Fali zupełnie jednak nie przeszkadza. A to dlatego, że obraz w ciekawy sposób opowiada o bohaterach. W kulminacyjnym momencie mają oni zaledwie dziesięć minut na ewakuowanie się z Geiranger. Twórcy skutecznie budują napięcie i w przekonywujący sposób opowiadają o problemach poszczególnych postaci. Działania bohaterów są wiarygodne, czego nie zawsze można powiedzieć o hollywoodzkiej konkurencji z San Andreas na czele.
Co ważne, Fala broni się również jako widowisko. Kiedy trzeba, jest obrazem efektownym, i to efektownym po hollywoodzku. Kiedy indziej skupia się na ludziach, ich emocjach, dramatach, walce o przeżycie. To amerykańskość w dobrym znaczeniu tego słowa. Taka podręcznikowa, przewidywalna, ale zrobiona sprawnie. Dla miłośników gatunku naprawdę fajna sprawa!
Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino katastroficzne
– Chętnie oglądasz filmy europejskie
– Nie boisz się dużych fal
Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz schematów. Żadnych!
– Myślisz, że to ten film z Kukizem
Michał Zacharzewski
Fala, Bølgen, 2015, reż. Roar Uthaug, wyst. Kristoffer Joner, Ane Dahl Torp, Jonas Hoff Oftebro, Edith Haagenrud-Sande, Thomas Bo Larsen, Fridtjov Såheim, Laila Goody, Arthur Berning, Herman Bernhöft, Eili Harboe
Ocena: 6/10
Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.