Przygody najsprytniejszego z braci Holmesów

Może nie wiecie, ale Sherlock Holmes (Douglas Wilmer) miał brata. Nie, nie chodzi mi o Mycrofta, Mycroft to był dureń. Tym sprytniejszym bratem Sherlocka, do tego inteligentniejszym i bardziej utalentowanym, był niejaki Sigerson Holmes (Gene Wilder Bonnie i Clyde, Młody Frankenstein). Niestety, od lat żył w cieniu Sherlocka, to znaczy swojego mniej inteligentnego brata, i w efekcie go unikał. Nie ma się co śmiać, w każdej rodzinie są jakieś napięcia i niesnaski.

Film Przygody najsprytniejszego z braci Holmesów rozpoczyna się z chwilą, gdy Sherlock próbuje rozwiązać zagadkę kradzieży ważnego dokumentu i dociera do ściany. Nie, nie nabija sobie guza, ale przekazuje sprawę bratu. W sensie fizycznym dostarcza mu ją niedoceniany oficer Scotland Yardu, niejaki Sacker (Marty Feldman Młody Frankenstein ), człowiek o fotograficznym słuchu. Jest jeszcze Jenny Hill (Madeline KahnMłody Frankenstein ), dziewczyna marząca o karierze operowej solistki, która daje się wmieszać w śledztwo, ale to już trzeba zobaczyć w filmie…

Scenariusz komedii Przygody najsprytniejszego z braci Holmesów napisał Gene Wilder, on też film wyreżyserował i zagrał w nim główną rolę. Do współpracy zaprosił znaczną część obsady nakręconego rok wcześniej Młodego Frankensteina. Wcześniej przewertował wszystkie prace Conan Doyle’a i zawarł w filmie mnóstwo odniesień do jego oryginalnych opowiadań. Sigerson to na przykład pseudonim, z którego Sherlock korzystał, kiedy sfingował swoją śmierć, zaś Sacker to… nazwisko Watsona w pierwszej wersji Studium w szkarłacie.

Mam świadomość, że nie wszystkim tego typu humor będzie odpowiadać. Zwłaszcza że część żartów ginie w tłumaczeniu, a część wymaga dobrej znajomości dzieł Conan Doyle’a. Przygody najsprytniejszego z braci Holmesów uchodzi jednak za jedną z lepszych komedii lat siedemdziesiątych i niektórzy nawet nazywają ją komedią kultową. Sprytnie, nie? Dodam w tajemnicy, że to zasługa Sigersona. Najsprytniejszego z braci Holmesów.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz komedie Gene Wildera
– Nadal nie wiesz, w którą stronę patrzy się Feldman

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz oldschoolowych komedii
– Liczysz, że to kryminał

Michał Zacharzewski

Przygody najsprytniejszego z braci Holmesów, The Adventure of Sherlock Holmes’ Smarter Brother, 1975, reż. Gene Wilder, wyst. Gene Wilder, Madeline Kahn, Marty Feldman, Dom DeLuise, Leo McKern, Roy Kinnear, John Le Mesurier, Douglas Wilmer, Thorley Walters, Albert Finnley, Aubrey Morris, Mel Brooks

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Przygody najsprytniejszego z braci Holmesów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.