Bajland

W 2000 roku najwyraźniej nie byliśmy jeszcze zmęczeni polityką. Polskie kino kręciło bowiem filmy polityczne i aktywnie brało udział w dyskursie. Oczywiście najbardziej ekscytującym tematem były wybory prezydenckie i związana z nimi gra służb. Tego dotyczyli Gracze, tego dotyczył też Bajland w reżyserii Henryka Dederko, autora skandalizującego dokumentu o korporacji Amway.

To trochę niejednoznaczny film. Teoretycznie można na niego spojrzeć jak na żart z polityków. Próbę obśmiania ich. Główny bohater, Jan Rydel (Wojciech PszoniakPracownia krawiecka, Czterdziestolatek) jest bowiem kontrowersyjnym kandydatem na prezydenta. Kłóci się z dziennikarzami, do widzów przemawia siedząc do nich tyłem, a psychiatrze z miejsca wręcza łapówkę. Jest bogaty i ma taki kaprys, a że zachowuje się jak wariat? Ludziom to się podoba.

Jednocześnie jednak Bajland jest kpiną z wyborców. To właśnie oni są tu największymi wariatami. Pięć lat wcześniej, w 1995 roku, głosowali na Stana Tymińskiego. Teraz gotowi są zagłosować na Rydla, który prowadzi swoją kampanię pod hasłem „Oddam ukradzione” (dziś też byłoby nośne, nie?) i styka się z totalnymi oszołomami. Biednymi i bogatymi, uczciwymi i złodziejami. Desperatami i cwaniaczkami, którzy chcą coś wyciągnąć dla siebie.

I właśnie w tej warstwie Bajland jest najciekawszy. Niestety, w pozostałych już tak dobry nie jest. Film Dederki okazuje się tak siermiężny jak większość polskich produkcji tamtych lat. Zbyt mało dynamiczny, zbyt ugrzeczniony, sztucznawy. Zanurzony w minionej epoce, kiedy to kino próbowało bawić, a jednocześnie szukało inspiracji u Gombrowicza czy Mrożka. Jeśli Bajland oglądać, to dla bardzo dobrych aktorów i aktualności pewnych postaw tak polityków, jak i wyborców.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz polskie kino sprzed ponad 20 lat
– Nie razi cię kpienie z polityków i wyborców
– Lubisz twórczość Skrzeka

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz chaosu w filmach

Michał Zacharzewski

Bajland, 2000, reż. Henryk Dederko, wyst. Wojciech Pszoniak, Emil Karewicz, Olaf Lubaszenko, Magda Teresa Wójcik, Olgierd Łukaszewicz, Karolina Rosińska, Jerzy Kamas, Michał Pawlicki, Witold Pyrkosz, Leszek Teleszyński, Krzysztof Wakuliński, Lech Wałęsa, Stefan Niesiołowski, Mirosław Drzewicki, Sławomir Sulej, Mirosława Marcheluk, Maciej Małek, Joanna Benda, Marcin Bisiorek, Krzysztof Zalewski, Lech Dyblik, Beata Kolak, Liroy

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Bajland

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.