Krudowie

Przez wiele lat podparyskim wzorcem animowanego jaskiniowca był niejaki Fred Flintstone. W połowie drugiej dekady XXI wieku zaroiło się mu od konkurentów. We Francji powstały Były sobie człowieki, w Wielkiej Brytanii Jaskiniowiec, zaś w Stanach Zjednoczonych Krudowie – komediowa opowieść o rewolucji, jaką zapoczątkowało wynalezienie ognia.

Tytułowa rodzina Krudów rządzona przez upartego Gruga rzadko kiedy opuszcza jaskinię i chyba tylko dlatego przetrwała szereg katastrof naturalnych. Nastoletnia Eep tak tego nie widzi. Chce częściej wychodzić na zewnątrz, poznawać świat, odkrywać rzeczy nowe. Pewnego dnia wymyka się nocą z domu i tak poznaje niezwykłego chłopaka. Zdolnego wynalazcę, który zdołał okiełznać ogień. Ba, ma nawet pochodnię!

Tymczasem aktywność pobliskich wulkanów w połączeniu z ciągłymi trzęsieniami ziemi niszczy rodzinną jaskinię Krudów. Grug postanawia wyruszyć wraz z bliskimi na poszukiwania nowego, bezpiecznego domu. Wyprawa nie będzie łatwa. W końcu do jego rodziny należy nie tylko niezbyt rozgarnięty synek imieniem Thunk, ale również zrzędliwa teściowa, matka jego żony, Uggi…

Krudowie to przede wszystkim komiczny obraz stosunków panujących w rodzinie. Niby takiej sprzed czterech milionów lat, a jednocześnie bardzo współczesnej. To właśnie on najbardziej ubawi starszych widzów. Młodzi będą się świetnie bawić dzięki całej tej jaskiniowej otoczce, bujnej przyrodzie i dzikim zwierzętom, wreszcie sporej ilości slapsticku. Stąd zupełnie nie dziwi, że film najpierw doczekał się serialowej kontynuacji, a w 2021 roku takiej rasowej, kinowej.

I najważniejsze: to lekkie, przyjemne i zabawne kino, które wreszcie opowiada o rodzinie, a nie o przygodach paczki dziwolągów. I w tej opowieści o rodzinie jest nawet lepsze od Flintstonów!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kinowe filmy animowane
– Bawi cię slapstick
– Też masz dużą rodzinę

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie masz poczucia humoru
– Jaskiniowców uważasz za gamoni, bo nie mieli netu

Michał Zacharzewski

Krudowie, The Croods, 2013, reż. Chris Sanders, Kirk De Micco

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Krudowie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.