Aż do śmierci

W 2007 roku Jean-Claude Van Damme najlepsze lata miał już za sobą. Jego filmy od pewnego czasu nie trafiały już do kin, a ich budżety systematycznie malały. Nie były jeszcze tak złe jak te, które kręcił Steven Seagal, ale często prezentowały się słabo. Aż do śmierci nie porywa, ale ma swój depresyjny urok, jakże charakterystyczny dla produkcji inspirowanych stylem neo-noir.

Anthony Stowe (Jean-Claude Van DammeSinav, Pasażer) jest niezbyt lubianym gliniarzem z Nowego Orleanu. Pije, nadużywa narkotyków, zaniedbuje żonę, donosi na kumpli z wydziału. Żyje właściwie w jednym celu. Chce za wszelką cenę dopaść swojego byłego partnera, a obecnie króla przestępczego światka, Callaghana (Stephen ReaUnderworld: Przebudzenie). Niestety, raz po raz zawodzi, co pociąga za sobą ofiary…

W Aż do śmierci Van Damme nie kopie i nie boksuje. Woli sięgać po broń, choć robi to zdecydowanie zbyt wolno. Nosi długie baczki, ma coraz gorszy refleks i powoli się stacza. W pewnym momencie przyjdzie czas na odkupienie. Bo film Simona Fellowsa nie jest kolejnym akcyjniakiem w dorobku belgijskiego gwiazdora. Stowe jest bowiem przegranym nieudacznikiem, który w pewnym momencie sobie to uświadamia. Dociera do niego, że pewnych błędów nie zdoła naprawić.

Tempo jest tu wyraźnie wolniejsze, zaś sama historia nieco bardziej kameralna. Sam Van Damme ma więcej niż zazwyczaj do zagrania i wypada lepiej od cenionego przecież Rei. Trudno również nie docenić nastrojowych zdjęć, oszczędnych w światło i detale. Budują one klimat opowieści i sprawiają, że Aż do śmierci zapada w pamięć. To jedna z ciekawszych produkcji Van Damme’a, nawet jeżeli pachnie na kilometr kinem klasy B.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz niepokojące, nieśpieszne filmy akcji
– Wierzysz w umiejętności aktorskie JCVD

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na dużo efektownych walk
– Spodziewasz się prostego, dynamicznego kina akcji

Michał Zacharzewski

Aż do śmierci, Until Death, 2007, reż. Simon Fellows, wyst. Jean-Claude Van Damme, Adam Leese, Selina Giles, Atanas Srebrev, Michal Yannai, Wes Robinson, Gary Beadle, Mark Dymond, William Ash, Stephen Rea, Stephen Lord, Eric Loren, Gary McDonald, Dejan Angelov, Marta Kondova, Johnny Rock

Ocena: 5,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.