Sukiyaki Western Django

Nie tylko Quentin Tarantino należy do fanów starego włoskiego spaghetti westernu Django. Także Takashi Miike jest nim wyraźnie zafascynowany. W 2007 roku nakręcił nawet jego japoński remake. Sukiyaki Western Django to film naprawdę niesamowity, łączący zachodnie tradycje filmowe z charakterystycznym, azjatyckim stylem. Miike miesza też kowbojów z samurajami, a rozpoczyna swą opowieść od efektownego prologu z udziałem… samego Tarantino.

To właśnie on snuje opowieść o niewielkim miasteczku położonym gdzieś na odludziu i podzielonym pomiędzy dwa zwalczające się klany, białych Genji i czerwonych Heike. Pewnego dnia przybywa do niego samotny jeździec i nie zważając na ostrzeżenia zatrzymuje się u starszej kobiety samotnie wychowującej niemego wnuczka. Nieznajomy odegra ważną rolę w tej historii, podobną do tej, którą odegrał w Django tytułowy bohater. Tu też pojawi się trumna z nietypową zawartością, chyba najbardziej charakterystyczny element oryginału.

Dziki Zachód pełen samurajów okazuje się interesujący. Miike sprawnie łączy konwencje, pozwala bohaterom strzelać i walczyć na miecze. Raz po raz mruga też do widza okiem, czerpiąc pełnymi garściami z klasyki kina. Scena, w której jeden z bohaterów strzela „pod wiatr”, na długo zapada w pamięć, podobnie jak zapożyczony z Siedmiu samurajów / wspaniałych test na klaskanie czy końcowy pojedynek w śniegu.

Sukiyaki Western Django spotkał się z chłodnym przyjęciem ze strony tak widzów, jak i krytyków. Z czasem zyskał jednak status kultowego, doczekał się komiksu, a nawet sztuki teatralnej wykorzystującej jego poetykę. Co ważne, Miike poszedł w zupełnie inną stronę niż Tarantino, więc fani Django tego słynnego amerykańskiego reżysera nie będą się nudzić. Zobaczą zupełnie inny film.

Zobacz, jeśli:
– Znasz oryginalne Django z 1966 roku
– Lubisz kino Miike
– Cenisz eksperymenty formalne

Odpuść sobie, jeśli:
– Kowbojów nie powinno się twoim zdaniem mieszać z samurajami

Michał Zacharzewski

Sukiyaki Western Django, 2007, reż. Takashi Miike, wyst. Hideaki Itô, Masanobu Ando, Kôichi Satô, Kaori Momoi, Yusuke Iseya, Yoshino Kimura, Teruyuki Kagawa, Shun Oguri, Toshiyuki Nishida, Quentin Tarantino

Ocena: 9/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.