
To druga część trylogii opowiadającej genezę planety małp. Jak niemal każda środkowa część, wydaje się nieco oderwana od całości. Nie intryguje jak część pierwsza i nie domyka najważniejszych wątków jak część trzecia. Mimo to Ewolucja planety małp okazuje się interesującym dramatem społecznym, postapokaliptyczną wizją świata, w którym człowiek stracił swoje dotychczasowe miejsce.
W części pierwszej inteligentne małpy zbuntowały się przeciwko nam i rozpoczęły rewolucję. Dziesięć lat później każda ze stron konfliktu okopała się na swoich włościach. Człekokształtne żyją w lasach otaczających San Francisco, ludzie zaś w ruinach miasta. Do przetrwania potrzebują prądu, który produkowany jest w olbrzymiej zaporze kontrolowanej przez siły wroga. Obie strony trzymają się więc w szachu…
Ewolucja planety małp mocniej niż część pierwsza skupia się na małpach i stworzonej przez nie społeczności. Nie dziwię się – twórcy filmu dysponują niesamowitą technologią, dzięki którym zwierzęta te wyglądają i zachowują się jak żywe. To nie są tresowane małpy ani aktorzy poprzebierani w zgrabnie uszyte kostiumy, a stworzenia o bardzo naturalnym wyglądzie i takich też reakcjach, a jednocześnie głęboko ludzkie. Spora w tym zasługa wcielających się w nie aktorów. Na ich tle ludzcy bohaterowie filmu są schematyczni i płytcy, wręcz papierowi.
Film Matta Reevesa to naprawdę dobre kino. Widowiskowe i emocjonujące (świetna scena bitwy), a jednocześnie kameralne i poruszające. Takich blockbusterów już się dziś nie kręci. Dominują jeszcze bardziej dynamiczne, ale za to znacznie płytsze opowieści. Może właśnie dlatego Ewolucja planety małp zajęło dopiero ósme miejsce na liście największych przebojów 2014 roku w USA?
Zobacz, jeśli:
– Podobała ci się część pierwsza (albo i trzecia, jeśli oglądasz wspak)
– Ciekawi cię, jak skończymy jako ludzie
– Też uważasz, że zwierzęta są od nas ciekawsze
– Lubisz filmy akcji z dobrze zarysowanymi postaciami
Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na efektowne widowisko z wielkim bum
Michał Zacharzewski
Ewolucja planety małp, Dawn of the Planet of the Apes, 2014, reż. Matt Reeves, wyst. Andy Serkis, Jason Clarke, Gary Oldman, Keri Russell, Toby Kebbell, Kodi Smit-McPhee, Kirk Acevedo, Nick Thruston, Terry Notary, Karin Konova, Judy Greer
Ocena: 7/10
Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.