The Darkest Dawn

The Darkest Dawn to kontynuacja dość przeciętnego widowiska science-fiction zatytułowanego Hungerford. W oryginalne – nakręconym w stylu found footage – grupka młodych ludzi z tytułowego miasteczka stawiała opór inwazji kosmicznych robaków, które stopniowo przejmowały kontrolę nad mieszkającymi w okolicy ludźmi. Miało to swój klimat i parę ciekawych scen, ale też chwilami pachniało amatorką.

Nowy film jest pod pewnymi względami lepszy, a pod innymi gorszy. Tym razem główną bohaterką zostaje Chloe (Bethan Mary Leadley), osiemnastolatka zakochana w kręceniu filmów. Na urodziny dostaje kamerę i od tej pory nie rozstaje się z nią. Wkrótce dowiaduje się z telewizji, że w Hungerford wylądowali kosmici i rząd próbuje z nimi walczyć. Szybko ową walkę przegrywa i również do miejscowości Chloe docierają wspomniane robaki. Dziewczyna nie ma wyboru. Razem ze starszą siostrą (Cherry Wallis) ucieka z miasteczka i… po prostu próbuje przeżyć.

Bohaterki dość szybko napotykają chłopaków z pierwszej części filmu, Cowena (Drew Casson), Adama (Tom Scarlett) i Kippera (Sam Carter) i razem z nimi wyruszają przez wciąż walczącą Wielką Brytanię na poszukiwanie siostry jednego z nich. Są tu w efekcie ujęcia, które robią spore wrażenie, chociażby walące się budynki czy wraki statków kosmicznych. Z drugiej strony sceny rozgrywające się w podziemnych korytarzach czy niewielkich bazach są z reguły niezbyt ciekawe i… pustawe. Rzadko kiedy na ekranie znajduje się więcej niż kilka osób.

Część materiału zupełnie niepotrzebnie znalazła się w filmie. Niektóre wątki nie popychają akcji naprzód, a motywacja postaci nie została należycie wyjaśniona. Często kuleje też aktorstwo, zwłaszcza postaci drugoplanowych. W efekcie chwilami widz ma wrażenie, że ogląda produkcję wysokobudżetową, a chwilami popisy niezbyt zdolnych aktorów. W Hungerford aż tak bardzo to nie przeszkadzało. W The Darkest Dawn brakuje jednak tego napięcia, tej bliskości bohaterów. Wrażenia uczestniczenia w wydarzeniach. A w wielu scenach obecność kamery nie ma najmniejszego sensu…

Zobacz, jeśli:
– Podobała ci się pierwsza część
– Lubisz filmy found footage
– Boisz się robactwa z kosmosu

Odpuść sobie, jeśli:
– Od Brexitu masz gdzieś Angoli

Michał Zacharzewski

The Darkest Dawn, 2008, reż. Drew Casson, wyst. Bethan Mary Leadley, Drew Casson, Tom Scarlett, Cherry Wallis, Jesse Cleverly, Sarah Perugia, Stuart Ashen, Sam Carter, Ginny Avery, Georgia Bradley

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.