Obcy przybysze

Obcy przybysze to nieco zapomniany kryminał neo-noir z mocnymi elementami science-fiction. Wielkiego sukcesu finansowego nie odniósł, ale szybko dorobił się statusu filmu kultowego. W efekcie powstał serial pod tym samym tytułem, seria komiksów, a także kilka powieści opowiadających o dalszych losach bohaterów.

Współczesnym widzom Obcy przybysze wydadzą się krzyżówką pomysłów z Dystryktu 9, Facetów w czerni i Bright. Punkt wyjścia niemal do złudzenia przypomina ten pierwszy film. Oto na pustyni w samym sercu Stanów Zjednoczonych ląduje gigantyczny statek kosmiczny. Jego pasażerowie nie planują inwazji. Szukają na Ziemi azylu. Wkrótce 300 tysięcy humanoidalnych przybyszy staje się częścią amerykańskiego społeczeństwa. Częścią pogardzaną i wolno asymilującą się, mającą własne zwyczaje i upodobania, a także spore problemy z utrzymaniem się. Nic dziwnego, że wielu z nich wzorem mieszkańców gett schodzi na złą drogę.

Głównym bohaterem filmu jest detektyw Sykes (James CaanElf, El Dorado), który traci swojego partnera w pozornie zwyczajnej strzelaninie. Następnego dnia przełożony wyznacza mu nowego współpracownika. Zostaje nim Sam Francisco (Mandy Patinkin), jeden z przybyszy. Sykes nie ma wyboru. Musi zdławić uprzedzenia i jakoś się z nim dogadać, wykorzystać jego kontakty w środowisku obcych. Zwłaszcza że zamierza – wbrew ostrzeżeniom szefa – zająć się śmiercią swojego partnera.

Obcy przybysze są dziełem intrygującym, mającym klimat charakterystyczny dla produkcji z lat osiemdziesiątych. Jednocześnie nie do końca wykorzystują szansę, jaką dawał pomysł. Intryga kryminalna jest bowiem wtórna, typowa dla komedii kryminalnych z tamtych lat. Z kolei spory pomiędzy bohaterami wynikające z ich różnic rasowych nie wychodzą poza schemat. Gdyby film był głębszy, być może zapisałby się w historii kina, tak jak stało się to udziałem Mojego własnego wroga. A tak? O Obcych przybyszach świat już zapomniał, a serial szybko skasowano…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz nietypowe kryminały
– Podobało ci się Bright
– Lubisz kino science-fiction

Odpuść sobie, jeśli:
– Chronicznie nie trawisz klimatu lat 80.

Michał Zacharzewski

Obcy przybysze, Obca rasa, Alien Nation, 1988, reż. Graham Baker, wyst. James Caan, Mandy Patinkin, Terence Stamp, Kevyn Major Howard, Leslie Bevis, Peter Jason, Conrad Dunn, Jeff Kober, Roger Aaron Brown, Brian Thompson

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Obcy przybysze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.