Piotruś Pan (1953)

Pochodząca z 1953 roku kreskówka Piotruś Pan to najbardziej klasyczna adaptacja głośnej sztuki teatralnej J.M. Barrie’ego. Ta po raz pierwszy została wystawiona na scenie w 1904 roku i odniosła na tyle duży sukces, że autor przerobił ją później na powieść. Zachwyciła dzieciaki z całego świata, a nawet samego Walta Disneya, który jeszcze przed wojną zaczął zabiegać o prawa do sfilmowania jej. Chciał pracować nad nią równolegle z Królewną Śnieżką.

Prace koncepcyjne nad filmem ruszyły dopiero w 1939 roku i zostały przerwane tuż po ataku na Pearl Harbor. Studio Disneya wszystkie swoje siły zaangażowało wówczas w kosztowną propagandę wojenną. W rezultacie dopiero w 1949 roku Piotruś Pan znów pojawił się na deskach kreślarskich. Ożywienie go i opowiedzenie trwającej 77 minut historii zajęło animatorom równe cztery lata. Co ciekawe, nakręcono też jej aktorską wersję, która posłużyła jako baza dla rysowników.

Akcja filmu toczy się w Londynie na przełomie wieków, gdzie mieszkają i bez przerwy dokazują Wanda, Janek i Michaś. Pewnej nocy odwiedza ich w towarzystwie Dzwoneczka niejaki Piotruś Pan. Wkrótce zabiera ich ze sobą do Nibylandii. Okazuje się jednak, że magicznej krainie pełnej szczęśliwych dzieci zagraża banda groźnych piratów dowodzonych przez kapitana Haka. Bohaterowie nie mają wyboru – muszą razem ze swoim gospodarzem stanąć z nimi do walki.

Film ma już blisko 70 lat, a mimo to bawi kolejne pokolenia młodych widzów. Pięknie narysowany, wzruszający, niepozbawiony przesłania – wciąż inspiruje nowe pokolenia animatorów. Sam Piotruś Pan obecny jest też w książeczkach i na koszulkach, piórnikach czy plecakach. Należy do najważniejszych bohaterów dzieciństwa młodych Amerykanów. Wielka szkoda, że polskie telewizje tak rzadko go pokazują. Cała nadzieja w Disney+…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz klasyczne kreskówki Disneya

Odpuść sobie, jeśli:
– Tolerujesz wyłącznie animacje komputerowe. Najlepiej 3D
– Nie cierpisz Piotrusia Pana, bo to łobuz był
– Jesteś team Hak

Michał Zacharzewski

Piotruś Pan, Peter Pan, 1953, reż. Hamilton Luske, Wilfred Jackson, Clyde Geronimi

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD. 

Reklama

2 uwagi do wpisu “Piotruś Pan (1953)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.