Coco Chanel (2009)

W wielu krajach ten film nosił tytuł „Coco przed Chanel”. To uczciwe postawienie sprawy. Coco Chanel opowiada bowiem o młodości słynnej projektantki i koncentruje się na okresie, w którym dopiero szykowała się do podboju paryskiego świata mody. Nie ma tu więc jej największych sukcesów. Nie ma też flirtu z faszyzmem i antysemickich poglądów, nie ma wreszcie nie zawsze fajnego traktowania pracowników. Jednak film nie jest przesłodzoną laurką. Bohaterka bezwzględnie wykorzystuje bogatych mężczyzn, choć i oni próbują ją wykorzystać.

Kilka lat po opuszczeniu sierocińca Gabrielle Chanel (Audrey TautouKod da Vinci, Mikołaj i spółka) z najwyższym trudem walczy o utrzymanie. Za dnia pracuje w szwalni, wieczorami zaś śpiewa z siostrą w podrzędnym barze. Znana jest tam jako „Coco”, gdyż piosenkę o tym tytule wiecznie pijana publiczność ceni sobie najwyżej. Pewnego dnia dziewczyna poznaje barona Balsana (Benoît Poelvoorde) i daje mu się uwieść. Potem odwiedza go na prowincji. Ba, bezczelnie wprasza się do niego i z czasem poznaje kolejnych przedstawicieli lokalnej elity.

Trochę jej jako widzowie współczujemy. Coco żyje w czasach, w których biedna sierota nie może marzyć o ślubie z kimś szlachetnie urodzonym. Przystojni baronowie durzą się w niej, wypowiadają piękne słowa, deklarują nawet miłość, ale i tak żenić chcą się z kimś innym. Być może dlatego bohaterka gardzi miłością i bez wahania korzysta z ich pieniędzy. Także i ze znajomości, bo to wśród znajomych swoich protektorów znajduje pierwsze klientki.

Coco Chanel to ciekawy portret kobiety odważnej i przebojowej, a także próba wskazania początków jej wielkich sukcesów. To także elegancki, choć niezbyt radosny romans i zarazem brutalna krytyka konserwatyzmu sfer wyższych. Nie ma tu natomiast historii powstania i rozkwitu modowego imperium. Nie ma również słodkiej dziewczyny z Amelii. Coco to zupełnie inna, dużo bardziej wyrazista kobieta. Świetny dowód na to, jak dobrą Audrey Tautou jest aktorką.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz historie z feministycznym przesłaniem
– Kochasz Audrey Tautou
– Interesujesz się modą

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie przepadasz za francuskim kinem

Michał Zacharzewski

Coco Chanel, Coco avant Chanel, Coco before Chanel, 2009, reż. Anne Fontaine, wyst. Audrey Tautou, Benoît Poelvoorde, Alessandro Nivola, Marie Gillain, Emmanuelle Devos, Régis Royer, Etienne Bartholomeus, Yan Duffas, Roch Leibovici

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.  

Jedna uwaga do wpisu “Coco Chanel (2009)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.