Looker: Wzór piękności

Michael Crichton był przede wszystkim autorem cennych techno-thrillerów. Napisał Park jurajski, Kulę, Kongo, a także głośne Andromeda znaczy śmierć. Chętnie też reżyserował. Looker: Wzór piękności nie jest może jego najlepszym filmem, ale to ciekawa propozycja dla miłośników mrocznych i niepokojących kryminałów. Także dla… historyków kina.

Larry (Albert FinneyGłos wolności) jest chirurgiem plastycznym. I to bardzo dobrym chirurgiem. Przyjmuje w Beverly Hiss najlepsze aktorki i celebrytki. Kiedyś w krótkim odstępie czasu zgłaszają się do niego cztery piękne modelki z prośbą o minimalne, wręcz niezauważalne korekty. Wszystkie wkrótce później giną w niejasnych okolicznościach. Larry postanawia przyjrzeć się bliżej tej sprawie i odkrywa, że pracowały dla jednej i tej samej agencji – The Digital Matrix.

Na pomysł nakręcenia tego filmu Crichton wpadł w 1975 roku po wizycie w firmie komputerowej, która zaprezentowała mu pionierską technologię digitalizacji modelek i wyświetlania ich później w reklamach telewizyjnych. Pomysł trafił do scenariusza, ale nie tylko. Został również wykorzystany w Looker: Wzór piękności. To pierwszy hollywoodzki film, w którym posłużono się technologią CGI do stworzenia na ekranie trójwymiarowego modelu ludzkiego ciała. W dodatku wraz z odpowiednim cieniowaniem.

Sam film został średnio przyjęty i nie odniósł spodziewanego sukcesu finansowego. Dziś uważa się go nawet za komercyjną wpadkę. Co ciekawe, Looker: Wzór piękności wypada dziś lepiej niż tuż po premierze. Zyskał specyficzny klimat retro, a nie stracił wiele na aktualności. W ucho wpada też klimatyczna muzyka Barry’ego De Vorzona (Wojownicy). Bez niej to nie byłby taki sam film.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz produkcje Crichtona
– Interesujesz się historią CGI
– Uwielbiasz thrillery sprzed lat

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz głębokiego, szokującego filmu

Michał Zacharzewski

Looker: Wzór piękności, Doskonała piękność, Looker, 1981, reż. Michael Crichton, wyst. Albert Finney, James Coburn, Susan Dey, Leigh Taylor-Young, Dorian Harewood, Tim Rossovich, Darryl Hickman, Terri Welles

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD. 

Jedna uwaga do wpisu “Looker: Wzór piękności

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.