Dwoje do poprawki

Dwoje do poprawki to film, w którym komik Steve Carell wciela się w najmniej zabawną postać w całym filmie, zaś wydawałoby się stateczni aktorzy – Meryl Streep i Tommy Lee Jones – potrafią rozśmieszyć do łez. W tle pojawia się rodzinny kryzys, który próbuje się leczyć psychoterapią, a wszystko i tak sprowadza się do seksu.

Kay (Meryl StreepDiabeł ubiera się u Prady, Małe kobietki) i Arnold Soames (Tommy Lee JonesFaceci w czerni 3, Ad Astra) są małżeństwem od ponad trzydziestu lat. Nie rozwiedli się, wychowali udane dzieci, zachowali dla siebie szacunek. Mimo to żyją obok siebie. Sypiają w oddzielnych sypialniach, rankiem i wieczorem wymieniają uprzejme pozdrowienia, czasem wspólnie jadają, ale nie mają wspólnych tematów. Jemu to odpowiada. Zapewne wyżywa się w pracy. Jej brakuje rozmów, wyjść na miasto, namiętności. Dlatego wbrew woli męża wykupuje tygodniową terapię u doktora Felda (Steve CarellJa cię kocham, a ty z nim, Kocha, lubi, szanuje) połączoną z wakacyjnym pobytem w miejscowości Hope Springs w Maine. Kto jeździ na wakacje do Maine?

Dwoje do poprawki to rzadki przykład kina skupiającego się na problemach ludzi starszych. Takich filmów powstaje stosunkowo niewiele (Przeprowadzka, Ella i John, Żona, Miłość), choć jest na nie zapotrzebowanie. Także na nieco wolniejszy, bardziej elegancki styl opowieści. Reżyserowi Davidowi Frankelowi udało się również przycupnąć gdzieś w połowie drogi pomiędzy komedią a tragedią. Trochę natrząsa się z terapii, ale też pokazuje, że może przynieść ona pozytywne skutki. Ale dopiero wtedy, gdy pacjenci zaangażują się w proces terapii. Sami zaczną ją napędzać.

Wielkim atutem filmu są aktorzy. Streep i Jones tworzą przekonujące role. Ich bohaterów, choć bez wątpienia nieidealnych, daje się lubić. Przyjemnie słucha się ich sporów, ale też patrzy na ich miny. Właśnie owej mimiki, nieprzerysowanej, ale wyrazistej, brakuje wielu młodszym kolegom po fachu. Dwoje do poprawki ogląda się dobrze głównie dzięki nim. I za to leciwym aktorom należą się brawa. Przydałoby się częściej widzieć ich na ekranie!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy gadane
– Cenisz psychoterapię
– Uwielbiasz starszych aktorów

Odpuść sobie, jeśli:
– Żona cię dręczy, by iść do psychoterapeuty…

Michał Zacharzewski

Dwoje do poprawki, Hope Springs, 2012, reż. David Frankel, wyst. Meryl Streep, Tommy Lee Jones, Steve Carell, Jean Smart, Ben Rappaport, Marin Ireland, Brett Rice, Becky Ann Baker

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

2 uwagi do wpisu “Dwoje do poprawki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.