Dzikie historie

Jeśli lubisz niezależne czarne komedie, niebanalne, zaskakujące, choć czasami również brutalne, musisz obejrzeć Dzikie historie! To film epizodyczny, składający się z sześciu oddzielnych opowieści związanych tematem przewodnim, zemstą, vendettą, karą za popełnione grzechy. Każda z części bazuje na oryginalnym, ciekawym pomyśle i zdecydowanie daje do myślenia.

W pierwszej z nich dwójka pasażerów rozpoczyna na pokładzie samolotu niezobowiązującą rozmowę. Okazuje się, że zetknęli się w swoim życiu z jedną i tą samą osobą, chłopakiem nazwiskiem Pasternak. Ona spotykała się z nim przed laty, on odrzucił jego pracę konkursową, którą uznał zresztą za fatalną. Chwilę później kolejni podróżni przyznają się do znajomości z mężczyzną. Zrządzenie losu czy może jednak nie? To się oczywiście okaże.

Historie są różne. Jedna rozgrywa się w małej knajpce gdzieś przy drodze, gdzie kelnerka rozpoznaje w jednym z klientów człowieka, który w przeszłości zniszczył jej życie. W innej dochodzi do awantury między kierowcami, w kolejnej problemem jest wypadek i próba znalezienia kogoś, kto przyzna się do niego. Jest jeszcze historia z mandatem przyznanym być może nie do końca uczciwie i weselem, które kończy się w niespodziewany sposób.

Dzikie historie się pamięta. Są na tyle ciekawe, że nie ulatują z głowy jak fabuły innych filmów. Zostają w niej na dłużej, bo są szalone, wciągające i bardzo dobrze pomyślane. Stanowią doskonały przykład współczesnej inteligentnej rozrywki, potrafiącej zarówno wzruszyć, jak i zaniepokoić czy rozśmieszyć. Czuć tu rękę Almodovara, który był jednym z producentów. Oczywiście obraz można odczytać jako modną obecnie krytykę wyższej klasy średniej, ale to bardziej ostrzeżenie przed nami samymi. Każdy czasem może bezinteresownie wybuchnąć…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz czarny humor
– Cenisz inteligentne kino
– Chętnie oglądasz filmy epizodyczne

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz uczulenie na język hiszpański

Michał Zacharzewski

Dzikie historie, Relatos salvajes, Wild Tales, 2014, reż. Damián Szifrón, wyst. Ricardo Darín, Oscar Martínez, Leonardo Sbaraglia, Erica Rivas, Rita Cortese, Julieta Zylberberg, Diego Gentile

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.