Nóż w głowie Dino Baggio

Starsi kibice to pamiętają. W 1998 roku Wisła Kraków grała w europejskich pucharach z Parmą. W czasie meczu w Krakowie jeden z kibiców, niejaki Misiek, cisnął nożem. Trafił włoskiego zawodnika w głowę. Wielkiej krzywdy mu nie wyrządził, ale to wystarczyło, żeby polski klub wyleciał z pucharów.

Niespełna rok później Marek Piwowski, autor kultowego Rejsu, nakręcił film Nóż w głowie Dino Baggio, wyraźnie inspirowany tym wydarzeniem. Pokazał w nim w sposób humorystyczny polskie środowisko piłkarskie, przede wszystkimi niekompetentnych i myślących w sposób absurdalny działaczy. Wszystko zaczyna się na lotnisku wraz z przylotem ekipy Interpolu, mającej przyjrzeć się wydarzeniu. Witający ich Włodzimierz Szaranowicz wraz z grupą dziennikarzy przedstawia im Polskę jako kraj, w którym piłkarze powinni dla własnego bezpieczeństwa grać w kaskach. Działacze wydają się tę wizję popierać.

Do kolejnego spotkania dochodzi już na płycie boiska. Innego boiska, ale to działaczom nie przeszkadza zorganizować kabaretowej inscenizacji mającej udowodnić światu, że klub jest niewinny, a piłkarz nie mógł zostać trafiony nożem, gdyż nienaturalnie upadł. Jeden absurd goni drugi absurd, rozmowa w pewnym momencie schodzi nawet na kije baseballowe, a odkrycia Instytutu Ochrony Kończyn i Instytutu Badania Nokautu jednoznacznie sugerują, że Polacy mają prawo oczekiwać przeprosin.

Nóż w głowie Dino Baggio wygląda nieco siermiężnie, zwłaszcza że powstał w ramach Teatru Telewizji. Bawi jednak nowomową działaczy, absurdalnymi teoriami snutymi przez działaczy czy zachowaniem ich popleczników. Zaskakująco sporo tych reakcji jest wciąż aktualnych, zwłaszcza w świecie polityki. Zupełnie jakby film Piwowskiego nie miał 20 lat, a zaledwie kilka miesięcy. Te wszystkie tłumaczenia, kombinacje, teorie są widać bardzo ludzkie, a opowiadanie banialuk od lat nie jest już powodem do wstydu. Ot, znak czasów…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz poczucie humoru Piwowskiego
– Interesujesz się piłką nożną

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz tanich polskich filmów
– Jesteś działaczem sportowym

Michał Zacharzewski

Nóż w głowie Dino Baggio, 1999, reż. Marek Piwowski, wyst. Włodzimierz Szaranowicz, Lech Mackiewicz, Jerzy Marzęcki, Władysław Baś, Dariusz Basiński, Wenanty Nosul, Katarzyna Pakosińska, Jerzy Kulej

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

2 uwagi do wpisu “Nóż w głowie Dino Baggio

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.