Młody renifer Alex

Wśród filmów dla młodych widzów to prawdziwa rzadkość – Młody renifer Alex nie jest bowiem ani zakręconą animacją, ani bajeczką z gadającymi zwierzętami. To rasowy dokument opowiadający o pierwszym roku życia „kandydata do zaprzęgu Świętego Mikołaja”. Nawet jeśli Mikołaja tu nie ma.

Wszystko rozpoczyna się gdzieś w górach Laponii, gdzie zimują renifery. Potężne wiatry zdmuchują ze szczytów śnieg, odsłaniając pożywne porosty. Kiedy robi się cieplej, stada schodzą w doliny i kierują się ku fiordom, gdzie małe renifery przychodzą na świat. Mają zaledwie kilka dni, by nauczyć się chodzić, biegać i pływać. Czeka je przecież ciągła wędrówka.

Pięknie sfilmowany Młody renifer Alex opowiada nie tylko o tytułowym rogasiu, który z każdym miesiącem mężnieje, ale również i o innych zwierzętach mieszkających na dalekiej północy. Widzowie będą mieli okazję podpatrzyć wilczycę polującą z młodymi, gronostaja próbującego dostać się do gniazda, niedźwiedzie, zające, lisy polarne, wreszcie rosomaka wybierającego się na polowanie i odnoszącego na nim sukces. Chociażby z tego powodu filmu nie powinny oglądać naprawdę małe dzieci.

W tej produkcji są rzeczy, których się nie odzobaczy – szalejącego gronostaja (totalny wariat!), skaczące z radości liski, małego renifera przedzierającego się wraz z mamą przez śniegi Laponii. Piotr Adamczyk w roli narratora sprawdza się przyzwoicie i ociepla tę mroźną historię ciekawymi obserwacjami, a nawet żartami. Raczej nie zanudzi młodszego widza, a kto wie, może przekona go o pięknie natury. To cenniejsza lekcja niż ta, którą oferuje większość filmów animowanych…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy dokumentalne
– Kochasz zimę ze śniegiem
– Chętnie oglądasz dokumenty o zwierzętach
– Podobał ci się Marsz pingwinów

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz Piotra Adamczyka

Michał Zacharzewski

Młody renifer Alex, Ailo: Une odyssée en Laponie, 2018, reż. Guillaume Maidatchevsky, wyst. Piotr Adamczyk

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Młody renifer Alex

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.