Bliskie spotkania z wesołym diabłem

Diabeł Piszczałka po raz pierwszy pojawił się w powieści Kornela Makuszyńskiego. Długo zajmował miejsce w cieniu Koziołka Matołka, szatana z siódmej klasy czy Basi, o którą wybuchła awantura. Dopiero nakręcona w 1986 roku ekranizacja powieści – Przyjaciel wesołego diabła – przyniosła mu należną popularność. Popularność na tyle dużą, że w mig podjęto decyzję o nakręceniu kontynuacji.

Bliskie spotkania z wesołym diabłem z powieścią Makuszyńskiego łączy przede wszystkim postać Piszczałki. Sama historia jest już inna. Oto gdzieś w polskich górach grasuje paskudny stwór, który dokucza turystom. Nie jest może specjalnie groźny, ale potrafi nabroić. Podwędza jajka grupie harcerek, tort niepełnosprawnemu chłopcu. I to właśnie ten chłopiec zauważa go pewnego dnia w oku. Swoim krzykiem budzi całą okolicę.

Co dalej? Rano Bi i jego tata znajdują w ogrodzie ślady świadczące, że to nie było przewidzenie. Sprawą zaczyna interesować się telewizja, ba, rusza milicyjna obława na dziwnego stwora. W efekcie chłopiec zostaje sam w domu i wkurzony na cały świat ucieka. Kiedy wpada w kłopoty, z pomocą przychodzi mu nie kto inny co sam Piszczałka. „Ja kudłaty durnowaty, reperuję stare graty”, rzuca w pewnym momencie. Pod koniec lat osiemdziesiątych ten tekst znało niemal każde dziecko.

Film powstał z myślą o kinach, jednak towarzyszył mu serial telewizyjny Przyjaciele wesołego diabła. Rozwijał on niektóre wątki opowieści oraz dodawał nowe, jednak generalnie bazował na tym samym materiale. Stąd dziś pewnie lepiej obejrzeć serial, a Bliskie spotkania z wesołym diabłem sobie odpuścić. Zwłaszcza że o obejrzeniu go na wielkim ekranie można jedynie pomarzyć.

Zobacz, jeśli:
– Wychowałeś się na diable Piszczałce
– Cenisz filmy poruszające problem niepełnosprawności
Chcesz pokazać kilkuletniemu dziecku „przerażający” film sprzed lat

Odpuść sobie, jeśli:
– Twoje dziecko wielu rzeczy się boi
– Nie lubisz polskich seriali

Michał Zacharzewski

Bliskie spotkania z wesołym diabłem, 1988, reż. Jerzy Łukaszewicz, wyst. Rafał Synówka, Jacek Chmielnik, Franciszek Ćwirko, Ryszarda Hanin, Irena Laskowska, Leon Niemczyk, Krzysztof Litwin

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

2 uwagi do wpisu “Bliskie spotkania z wesołym diabłem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.