Legionista

To pierwszy film Jean-Claude Van Damme’a, który nie trafił do amerykańskich kin. Budżet miał spory – 35 milionów dolarów – i całkiem niezłe opinie krytyków, ale żadna firma nie podjęła się jego dystrybucji. Odrzucił je temat Legionisty, mało popularna epoka historyczna, wreszcie finansowe nie powodzenia poprzednich produkcji z belgijskim aktorem. Trochę szkoda, bo to nie jest zły film.

Marsylia, lata dwudzieste. Alain (Jean Claude Van DammeZa ciosem, Ryzykanci) jest lokalną gwiazdą boksu. Najbliższą walkę ma jednak przegrać i w ten sposób zapewnić spory dochód wpływowemu francuskiemu gangsterowi. Pojawia się jednak inny plan. Alain chce wygrać, zgarnąć szmal i razem z Katriną, dziewczyna gangstera, uciec do USA. I cóż, walkę udaje mu się wygrać. Gorzej z ucieczką – podczas niej ginie brat Alaina, a także brat gangstera. Sam bohater musi się ukrywać – i dlatego podejmuje decyzję o wstąpieniu do legii cudzoziemskiej.

Legionista przypomina o mało znanym wydarzeniu historycznym z lat dwudziestych ubiegłego wieku – rewolcie berberyjskich plemion, w wyniku której w 1921 roku doszło do powstania Republiki Rifu. Państwo to doczekało się swojego rządu i konstytucji, jednak cztery lata później zostało podbite przez połączone siły francusko-hiszpańskie. W walkach brały udział oddziały legionistów. Według filmu – także i Alain.

Mężczyźnie szybko udaje się znaleźć nowych przyjaciół, jednak ludzie gangstera nie zamierzają mu odpuścić. Stąd w Legioniście trudno o nudę. Akcja toczy się warto, widoki są malownicze, arabski klimat na miejscu. Do tego JCVD znów próbuje grać – scen, w których pokazuje swoją tężyznę fizyczną, jest niewiele. Jasne, historia okazuje się uproszczona, zaś wielu postaciom brakuje strony psychologicznej, ale to wciąż niezłe, efektowne kino. A zarazem najdroższy film „straight to DVD” swoich czasów.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz marokańskie klimaty
– Cenisz JCVD

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na sporo informacji o rewolcie Berberów
– Masz ochotę popatrzeć na karateków

Michał Zacharzewski

Legionista, Legionnaire, 1998, reż. Peter MacDonald, wyst. Jean-Claude Van Damme, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Daniel Caltagirone, Steven Berkoff, Nicholas Farrell, Jim Carter

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

2 uwagi do wpisu “Legionista

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.