Trzeci człowiek

W co najmniej kilku zestawieniach Trzeciego człowieka uznano za najlepszy kryminał w historii kina. Niektórzy krytycy zestawiają go nawet z Obywatelem Kane’em i podkreślają jego nowoczesną, ponadczasową formę. Faktycznie nawet dziś tę historię ogląda się z zainteresowaniem. Spora w tym zasługa scenariusza autorstwa Grahama Greene’a, uchodzącego do dziś za najbardziej filmowego z pisarzy. Ale nie on jeden przyczynił się do sukcesu tego obrazu.

Wiedeń tuż po drugiej wojnie światowej. Do podzielonego na cztery strefy okupacyjne miasta przyjeżdża amerykański pisarz Holly Martins (Joseph Cotten). Liczy na pracę u kumpla, jednak nieoczekiwanie dowiaduje się o jego śmierci. Lime (Orson Welles) wpadł pod ciężarówkę. Zginął praktycznie rzecz biorąc na miejscu. Zdaniem majora Callowaya (Trevor Howard) był przestępcą. Martins nie może w to uwierzyć i postanawia oczyścić jego imię. Śledztwo rozpoczyna od spotkania z jego kochanką (Alida Valli).

Długo można by pisać o tym, dlaczego Trzeci człowiek robi tak duże wrażenie. Na pewno wpływ na to ma wspomniana historia oraz zaskakujący zwrot akcji, którzy twórcy fundują pod koniec. Obraz, mimo mrocznej tonacji oraz klimatu noir, raz po raz zaskakuje… humorem. Przy okazji zaprasza też widzów na spacer po powojennym Wiedniu, wciąż podnoszącym się wówczas z gruzów. Dziś można wybrać się na wycieczkę śladami twórców filmu, prowadzącą z Josephsplatz 5 przez Moelker Steig po Plater.

W pamięć zapada muzyka zagrana na cytrze oraz znakomite, ekspresjonistyczne zdjęcia Roberta Kraskera. Jako jeden z pierwszych zastosował tak zwany „Dutch angle”, przechylając kadry na boki w celu podkreślenia wyobcowania bohatera. Widz nie czuje się jednak wyobcowany. Prędzej zaciekawiony niezwykłą historię. Prawdę powiadają ci, którzy widzą w Trzecim człowieku arcydzieło światowego kina.

Zobacz, jeśli:
– Cenisz klasykę kina
– Wybierasz się do Wiednia
– Chcesz pokazać dziewczynie fajny stary film

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz kotów
– Nie wiesz, kto to Orson Welles

Michał Zacharzewski

Trzeci człowiek, The Third Man, 1949, reż. Carol Reed, wyst. Joseph Cotten, Alida Valli, Orson Welles, Trevor Howard, Bernard Lee, Ernst Deutsch

Ocena: 10/10

Polub nas na Facebooku!

2 uwagi do wpisu “Trzeci człowiek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.