Asterix i Obelix. Tajemnica magicznego wywaru

Prawdziwi druidzi zawsze są starzy, mądrzy i brodaci. Czasami jednak robią się zbyt starzy i wtedy muszą wyznaczyć następcę. Kogoś, kto przejmie ich schedę, w mig pojmie wszystkie mądrości i będzie gotowy pracować za darmo przez długie lata. I tu pojawia się problem. Celibat. Druidzi jako duchowni z reguły nie mają dzieci i tym samym nie mają naturalnych następców. Muszą sobie delikwentów znaleźć, co jest zadaniem na tyle trudnym, iż nakręcono o nim film. Animowany.

Asterix i Obelix. Tajemnica magicznego wywaru rozpoczyna się od wypadku druida Panoramiksa. Staruszek zwala się z drzewa i tylko na tej podstawie dochodzi do wniosku, że niedługo zakończy swój żywot. A że nie chce zostawić wioski bez specjalisty od warzenia napoju magicznego, wyrusza wraz z dwoma dzielnymi Galami na poszukiwanie następcy. Rzymianie oczywiście dowiadują się o jego nieobecności i postanawiają zająć pozbawioną swych najważniejszych obrońców wioskę. W dodatku objawia się paskudny Sulfurix, dawny przyjaciel Panoramiksa, który z sobie tylko znanych powodów chce zniszczyć świat druidów.

Kolejna komputerowa opowieść o dzielnych Galach co najmniej przyzwoita. To znaczy nie jest tak efektowna jak klasyczne, ręcznie animowane filmy, ani tak zabawna jak te aktorskie, ale zapewnia całkiem niezłą zabawę przez niecałe półtorej godziny. Jest dynamicznie, kolorowo, nie ma dłużyzn, za to bohaterowie śmieszne teksty sypią jak z rękawa. Jeśli coś boli, to niewykorzystane postacie. Asterix i Obelix w pewnym momencie robią się zbędni i niewiele wnoszą do opowieści. Serca widzów kradną natomiast nastoletni pomocnik Sulfuriksa i mała dziewczynka, która nielegalnie zabiera się z Panoramiksem w podróż. Niestety, są niedostatecznie wykorzystani!

Z filmu Asterix i Obelix. Tajemnica magicznego wywaru można wysnuć całkiem sensowny wniosek, że starszym należy się szacunek. Za wiedzę, inteligencję i dokonania. A zwłaszcza za mądrość, której brakuje młodym. Kiedyś tak rzeczywiście było. Starszych szanowano, często to oni rządzili. Dziś to się zmieniło, częściowo z ich własnej winy. Nie wychowywali następców i kiedy ci dostawali siwych bród, wcale nie byli mądrzy. Tylko starzy i brodaci.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz Asteriksa i Obeliksa
– Masz ochotę na śmieszną animację
– Chcesz się przekonać, czy Jezus był druidem

Odpuść sobie, jeśli:
– Spodziewasz się efektownej, dopracowanej animacji
– Nie lubisz przemocy wobec dzików

Michał Zacharzewski

Asterix i Obelix. Tajemnica magicznego wywaru, Asterix – Le Secret de la potion magique, 2018, reż. Louis Clichy, Alexandre Astier

Ocena: 6,5/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

2 uwagi do wpisu “Asterix i Obelix. Tajemnica magicznego wywaru

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.