Panna Marple: Noc w bibliotece

Lata płyną, a kryminały Agathy Christie wciąż cieszą się olbrzymią popularnością. Także zainteresowaniem filmowców, którzy niezwykle chętnie mierzą się z jej książkami. Panna Marple: Noc w bibliotece otwiera dość nietypowy projekt, na który składa się około dwudziestu telewizyjnych filmów fabularnych opowiadających o najciekawszych śledztwach słynnej detektyw.

Kim jest panna Marple? Dość dziarską staruszką o niezwykle bystrym umyśle, która najczęściej na prośbę swoich znajomych prowadzi bardzo skomplikowane śledztwa. Jako że akcja powieści toczy się z reguły jeszcze przed drugą wojną światową, nie ma w nich mowy o badaniu odcisków palców, analizowaniu próbek DNA czy przeglądaniu materiałów CCTV. Liczy się to, co w śledztwach najpiękniejsze: dedukcja.

Podobnie jest i w Panna Marple: Noc w bibliotece. Tym razem w rezydencji emerytowanego, lecz wciąż szanowanego w towarzystwie pułkownika Bantry’ego zostaje znalezione ciało młodej blondynki. Uduszonej. W bibliotece, przy kominku. Policja rozpoczyna dochodzenie, lecz o pomoc zostaje również poproszona panna Marple. Rozpoczyna ona swoistą rywalizację z komendantem.

Dwie rzeczy są ważne. Pierwszą jest olbrzymia liczba imion i nazwisk, które trzeba zapamiętać, by się nie pogubić w fabule. Czasami osoby pojawiają się dosłownie na parę chwil, a potem powracają w rozmowach innych bohaterów i trzeba pamiętać, kim dokładnie są i co wcześniej mówiły. Drugą rzeczą jest zmienione w stosunku do oryginału zakończenie. Jednym się to spodoba, inni będą zawiedzeni.

Niezależnie od tego Panna Marple: Noc w bibliotece całkiem udana adaptacja z przekonującą Geraldine McEwan w roli głównej. Dobra gra aktorska, niezła scenografia, uroczy klimat detektywistycznej ramotki. Nie dziwię się, że pomysł się spodobał i filmów powstało więcej. Po prostu są dobre!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz pannę Marple
– Masz ochotę na dedukcję, nie badanie tropów

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz kiepską pamięć do nazwisk
– Nie lubisz, gdy zmienia się powieściowy oryginał

Michał Zacharzewski

Panna Marple: Noc w bibliotece, Agatha Christie’s Marple: The Body in the Library, 2004, reż. Charlie Palmer, Andy Wilson, wyst. Geraldine McEwan, Jack Davenport, Bruce Mackinnon, Robin Soans, James Fox, Ben Miller

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

Jedna uwaga do wpisu “Panna Marple: Noc w bibliotece

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.