Miśków 2-óch w Nowym Jorku

Mam świadomość, że tłumacz się starał. Ciężko pracowali też aktorzy dubbingowi, w tym takie tuzy jak Piotr Adamczyk, Maciej Maleńczuk i Jarosław Boberek. Jednak nawet oni nie byli w stanie uratować tej produkcji. Miśków 2-óch w Nowym Jorku to zdecydowanie najgorsza kreskówka, jaka trafiła do polskich kin w 2018 roku. Nie ma startu do pierwszej, w miarę przyzwoitej części.

Przede wszystkim to kreskówka brzydka. O ile jeszcze bohaterowie prezentują się przyzwoicie, poruszają się sprawnie i mają fajne pyszczki, to statyczne tła przypominają dokonania animatorów gier komputerowych sprzed kilkunastu lat. Na niektórych ujęciach widać rozmazane i niedopracowane tekstury, zrobione w pięć sekund za pomocą odpowiedniego generatora. Kuriozalnie wyglądają tłumy, które w każdej scenie składają się z kilkudziesięciu samotnych osób stojących w sporej odległości od pozostałych. Zupełnie jakby ludzie w tej produkcji bali się do siebie zbliżać.

Najgorszy jest jednak scenariusz. Oto koronowany na króla Arktyki misiek nie bardzo radzi sobie z tą zaszczytną funkcją. Wydurnia się, błaznuje, co chwila zalicza komiczne wpadki. I pewnie dlatego postanawia wyjechać na kilka tygodni i odebrać okolicznościowe klucze do miasta od burmistrza Nowego Jorku. W podróż zabiera ze sobą najstarszego syna. Nie wie, że w mieście pojawi się złodziej, który będzie okradał banki w przebraniu białego niedźwiedzia.

Ta historia kończy się mniej więcej w połowie filmu, płynnie przechodząc w kolejną, nie mającą z tą pierwszą najmniejszego związku. Bohater nagle staje się mądrym i elokwentnym władcą, pod względem charakteru nie przypominającym tego sprzed godziny. Tym razem wypowiada wojnę firmie kradnącej lód i przerabiającej ją na butelkowaną wodę pitną. Starcie z niejasnych powodów ma odbyć się na lodzie i przybrać formę meczu hokejowego. Zapewne po to, by móc zaserwować dzieciom parę slapstickowych żartów.

Słaby scenariusz dobijają kuriozalne niekonsekwencje i błędy logiczne. Bohaterowie przejmują porwany kuter i zawracają do portu. Po drodze rozprawiają się z przestępcami i znów zawracają. Dokąd tym razem? Bez sensu! W innej scenie przestępca wypada przez drzwi i ucieka w prawo. Ścigający go niedźwiedź rusza w lewo, a i tak po chwili pojawia się za ściganym. Z kolei w drużynie, w której miało występować tylko trzech miśków, nagle pojawia się foka, zresztą mecze nagle robią się trzy, choć wcześniej nikt tego nie ustalił.

Największą bzdurę twórcy serwują na początku. Ponieważ ktoś w przebraniu białego niedźwiedzia obrabia banki, facet noszący identyczny kostium staje się wrogiem publicznym numer jeden i w związku z tym oddaje go do pralni. Stamtąd kradnie go złodziej, by obrabiać w nim banki. Tak, ten złodziej z początku. Absurdalna pętla czasowa dowodzi, że nad scenariuszem tego filmu nikt nie pomyślał. W efekcie do kin trafił szrot, który tylko dzieci ogłupi.

Ale pewnie im się spodoba. Bo przecież misie są słodkie i można się pośmiać, jak się wywalają. Małym dzieciom to całkowicie wystarczy. Nie wyłapią niedoróbek, przymkną oko na tekstury, pośmieją się, gdy bohater zaliczy kolejną wtopę. Takich filmów jak Miśków 2-óch w Nowym Jorku nie powinno wprowadzać się do kin. Po prostu są na to za słabe.

Zobacz, jeśli:
– Twój junior kocha misiaki
– Chcesz zająć czymś dziecko na półtorej godziny
– Bałeś się, że w filmie padnie tekst z trailera „Nie wierzysz, pierdnę i leżysz”. Nie padnie

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz fuszerki, durnych scenariuszy, partackiej kreski
– Zdrowie psychiczne ci miłe

Michał Zacharzewski

Miśków 2-óch w Nowym Jorku, Norm of the North: Keys to the Kingdom, USA 2018, reż. Tim Maltby

Ocena: 2/10

Polub nas na Facebooku!

Jedna uwaga do wpisu “Miśków 2-óch w Nowym Jorku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.