The Bad Nun

Z plakatu The Bad Nun spogląda zakonnica o charakterystycznych, żółtych oczach. Ani chybi opętana. Problem w tym, że filmie opętanej zakonnicy nie ma. Obraz Scotta Jeffreya pierwotnie miał ukazać się na rynku jako The Watcher i dopiero tuż przed premierą zmienił tytuł na obecny. Podobny do przebojowej Zakonnicy. Inaczej nie miałby szans wzbudzić jakiegokolwiek zainteresowania.

Po śmierci ojca Aesha wpada w depresję. Matka postanawia ufundować jej weekend na odludziu. Sama jednak nie zamierza się tam pojawiać. Absurdalne? Owszem, ale jeszcze bardziej absurdalne okazuje się to, że dom znajduje się w miejscu, w którym nie ma nic ciekawego. W dodatku Aesha ma go dzielić z właścicielem oraz jego ciężko chorą, niewychodzącą z domu córką. Dlatego właśnie zaprasza swoją koleżankę, Imogen. Kobieta ma się pojawić za kilka godzin.

Tymczasem właściciel zostawia Aeshę samą i gdzieś znika. Pojawia się za to zakonnica, która przedstawia się jako siostra Cindy Lamb i prosi o wpuszczenie do środka. Bohaterka z nie do końca jasnych przyczyn odmawia, ale zakonnica nie ustępuje. Przez dobrych kilkanaście minut rozmawiają przez drzwi. A potem… potem się zaczyna. Bo zakonnica wcale nie ma dobrych intencji.

Głupi to film. Bardzo głupi. Zakonnica nie potrafi dostać się do środka, choć szyby w domu ciągną się od podłogi aż po sufit. Barykadowanie drzwi w tej sytuacji jest absurdem. Podobnie jak uciekanie przed powaloną na ziemię kobietą w habicie, zamiast skutecznego unieszkodliwienia jej. Szans na pozbycie się czy wręcz zabicie przeciwniczki Aesha ma mnóstwo, a jednak nie robi nic. Panikuje i ucieka, chowając się w miejscach, w których nawet kot by się nie schował, bo nie jest aż tak głupi.

Scen dziwacznych, urągających logice, jest tu znacznie więcej, choćby ta, w której pojawia się szubienica. Zakonnica zrzuca z piętra sznur z pętlą, a jej ofiara sama podchodzi i wkłada w nią głowę. Wielka szkoda, że tak właśnie The Bad Nun wygląda, bo ascetyczna lokacja plus nieśpiesznie budowany klimat początkowo wydają się działać. Całość okazuje się rozczarowaniem…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmową tandetę
– Kręcą cię mordercze zakonnice

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz filmów, które niemal całe toczą się w jednym miejscu
– Nie przepadasz za pogawędkami przez drzwi

Michał Zacharzewski

The Bad Nun, The Watcher, 2018, reż. Scott Jeffrey, wyst. Becca Hirani, Lucy Chappell, Georgia Wood, Chris Kaye, Tiffany-Ellen Robinson

Ocena: 2/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.