Baśniobór. Tom 3. Plaga cieni

Już po raz trzeci dzieciarnia spotyka się Kendrą i Sethem, z pozoru zwyczajnym rodzeństwem, które pewnego dnia odkrywa, że ich dziadkowie nie są stetryczałymi nierobami całymi dniami pielącymi przydomowy ogródek. Otóż opiekują się Baśnioborem. To rezerwat, w którym schronienie znalazły okoliczne magiczne istoty, wróżki, skrzaty, driady, centaury i tak dalej. Problem w tym, że ktoś dybie na te tereny, podobnie jak na inne rezerwaty rozrzucone po całym świecie. Szuka ukrytych w nich cennych artefaktów o olbrzymiej mocy i nie liczy się z tego konsekwencjami.

W tomie trzecim Seth jak zwykle próbuje dobić targu z faunami i opchnąć im trochę baterii do telewizora (w zamian za czyste złoto). Podczas wymiany odkrywa tajemniczą zarazę szerzącą się wśród nypsików, niewielkich istotek tworzących imponujących rozmiarów kolonie. Otóż z dobrych i pogodnych stworzeń światła zamieniają się w nieprzyjemne istoty mroku. Kiedy okaże się, że wirus dotyka również skrzaty, fauny, a nawet ludzi, dziadkowie Kendry i Setha zaczynają uświadamiać sobie, że być może tym razem nie uda im się uratować Baśnioboru.

W tym samym czasie dziewczynka wyrusza do Atlanty, by dołączyć do tajnego stowarzyszenia Rycerzy Świtu. Otrzymuje też pierwszą tajną misję i odwiedza Zaginioną Górę, gdzie znajduje się kolejny artefakt. Problem w tym, że został doskonale zabezpieczony i zdobycie go okaże się olbrzymim wyzwaniem. Na szczęście dziewczynka zyska nowego sojusznika, który – jak sądzę – powróci również w kolejnych tomach. To zbyt ciekawa postać, by ją porzucić.

Plaga cieni jest co najmniej tak dobrą powieścią jak poprzednie historie z Baśnioboru. Ma sympatycznych bohaterów i szybką akcję, a jej twórcy (autor i tłumacz) sprawnie posługują się językiem. Także fabuła trzyma w napięciu. Najciekawszy u Brandona Mulla jest jednak świat. Olbrzymi, przemyślany, konsekwentnie rozwijany z tomu na tom. To dzięki niemu powieść osiągnęła tak wielki sukces. Niektórzy porównują ten cykl z Harrym Potterem i nie jest to wyłącznie marketingowa sztuczka.

Joel

Baśniobór. Tom 3. Plaga cieni, Brandon Mull

Polub nas na Facebooku!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.