Baśniobór. Tom 3. Plaga cieni

Już po raz trzeci dzieciarnia spotyka się Kendrą i Sethem, z pozoru zwyczajnym rodzeństwem, które pewnego dnia odkrywa, że ich dziadkowie nie są stetryczałymi nierobami całymi dniami pielącymi przydomowy ogródek. Otóż opiekują się Baśnioborem. To rezerwat, w którym schronienie znalazły okoliczne magiczne istoty, wróżki, skrzaty, driady, centaury i tak dalej. Problem w tym, że ktoś dybie na te tereny, podobnie jak na inne rezerwaty rozrzucone po całym świecie. Szuka ukrytych w nich cennych artefaktów o olbrzymiej mocy i nie liczy się z tego konsekwencjami.

W tomie trzecim Seth jak zwykle próbuje dobić targu z faunami i opchnąć im trochę baterii do telewizora (w zamian za czyste złoto). Podczas wymiany odkrywa tajemniczą zarazę szerzącą się wśród nypsików, niewielkich istotek tworzących imponujących rozmiarów kolonie. Otóż z dobrych i pogodnych stworzeń światła zamieniają się w nieprzyjemne istoty mroku. Kiedy okaże się, że wirus dotyka również skrzaty, fauny, a nawet ludzi, dziadkowie Kendry i Setha zaczynają uświadamiać sobie, że być może tym razem nie uda im się uratować Baśnioboru.

W tym samym czasie dziewczynka wyrusza do Atlanty, by dołączyć do tajnego stowarzyszenia Rycerzy Świtu. Otrzymuje też pierwszą tajną misję i odwiedza Zaginioną Górę, gdzie znajduje się kolejny artefakt. Problem w tym, że został doskonale zabezpieczony i zdobycie go okaże się olbrzymim wyzwaniem. Na szczęście dziewczynka zyska nowego sojusznika, który – jak sądzę – powróci również w kolejnych tomach. To zbyt ciekawa postać, by ją porzucić.

Plaga cieni jest co najmniej tak dobrą powieścią jak poprzednie historie z Baśnioboru. Ma sympatycznych bohaterów i szybką akcję, a jej twórcy (autor i tłumacz) sprawnie posługują się językiem. Także fabuła trzyma w napięciu. Najciekawszy u Brandona Mulla jest jednak świat. Olbrzymi, przemyślany, konsekwentnie rozwijany z tomu na tom. To dzięki niemu powieść osiągnęła tak wielki sukces. Niektórzy porównują ten cykl z Harrym Potterem i nie jest to wyłącznie marketingowa sztuczka.

Joel

Baśniobór. Tom 3. Plaga cieni, Brandon Mull

Polub nas na Facebooku!

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Baśniobór. Tom 3. Plaga cieni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.