Stół króla Salomona

Tirso Alfaro, doktorant na wydziale historii sztuki, otrzymuje nietypową propozycję pracy. Równie nietypowy jest proces rekrutacji, podczas którego młody naukowiec musi wykazać się umiejętnością szybkiego podejmowania decyzji oraz działania w stresie, wreszcie nietuzinkową odwagą. Okazuje się, że czeka go posada w Narodowym Korpusie Poszukiwaczy, tajnej organizacji zajmującej się odnajdywaniem i odzyskiwaniem hiszpańskich dzieł sztuki. Nie zawsze w legalny sposób…

Pomysł to kuriozalny, ale nie mniej kuriozalny niż przygody, jakie trzydzieści lat temu przeżywał Indiana Jones. Luis Montero Manglano, wykładowca historii i sztuki średniowiecznej w Ośrodku Studiów Romańskich w Madrycie, miał się kim inspirować (choć czerpał też trochę z Dana Browna). Zadbał oczywiście o odpowiedni rys historyczny, ale też o wartką akcję, ciekawie zarysowanych bohaterów oraz obowiązkowe zwroty akcji. Fani powieści przygodowych znajdą tu emocjonujące podróże, tajemnicze jaskinie i cenne artefakty. Jednym słowem wszystko to, co cenią w gatunku.

Manglano zaplanował historię Tirso Alfaro jako trylogię. Dlatego prócz głównego wątku – poszukiwań tytułowego stołu o rzekomo niezwykłych właściwościach – pojawia się wątek tajemniczej korporacji informatycznej, która dzięki kontrolowaniu przepływających przez sieć informacji stara się rywalizować także i z Korpusem. W pierwszym tomie to wątek całkowicie poboczny, ale pokazuje, jak spory niepokój wywołuje dziś kwestia bezpieczeństwa informacji. I żadne RODO tego nie zastąpią – żyjemy w czasach, gdy tylko wiedza niezapisana w wersji elektronicznej jest tak naprawdę tajna.

Stół króla Salomona nie jest powieścią krótką, ale dzięki wartkiej akcji czyta się ją szybko. Trudno też nie polubić bohaterów, choć chwilami można odnieść wrażenie, że książka powstała z myślą o nastolatkach. Mimo wszystko pokazuje mocno uproszczony obraz rzeczywistości, stosunków międzyludzkich, metod działania różnego typu organizacji. Czy to wada? To zależy, kto co lubi. W swoim gatunku to naprawdę udana powieść.

Joel

Polub nas na Facebooku!

Stół króla Salomona, Luis Montero Manglano, Wydawnictwo Rebis

 

2 uwagi do wpisu “Stół króla Salomona

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.