The Wicked

Czy opowiadano wam w dzieciństwie legendy o paskudnych wiedźmach pożerających dzieci bądź przynajmniej uprowadzających je, by swoją niewolniczą pracą powiększały majątek tychże? Przyznam szczerze, że gdy miałem pięć lat, coś obiło mi się o uszy. Nie jestem pewien, czy w to uwierzyłem. Na pewno jednak już jako uczeń szkoły podstawowej dobrze wiedziałem, że wiedźm nie ma. Dlatego dziwię się, że na zachodzie tak mocno w nie wierzą. Opisywany na tym serwisie Alone in the Dark II to dobry tego przykład.

W The Wicked mała, siedmioletnia dziewczynka znika ze swojej sypialni. Przez okno. Zamiast podejrzewać paskudnego porywacza, jak w filmie Labirynt, całe Sommerset nabiera przekonania, że za zniknięciem małej stoi wiedźma. Osiemnastoletni Zach zachowuje resztki rozsądku i nie wierzy w te brednie. Postanawia zabrać przyjaciół do lasu i poszukać domu, w który paskuda żyła. Ot, taki Blair Witch Project w realu. Zach nie wie dwóch rzeczy. Że razem z nim zabierze się jego młodszy brat wraz z dziewczyną. I że wiedźma rzeczywiście żyje. W dodatku nie lubi nieproszonych gości.

Fabułka jest więc kopią kilku innych fabułek i siłą rzeczy niczym widza nie może zaskoczyć. The Wicked dość szybko upodabnia się do setek tak zwanych teen slasherów, w których młodzi i piękni ludzie giną po kolei, obficie krwawiąc (bądź po prostu znikając z kadru). Młodzi, piękni i głupi, bo oczywiście popełniają wszystkie błędy typowe dla bohaterów horroru. Wchodzą tam, gdzie nie powinni, nie ewakuują się odpowiednio wcześnie, nie działają wtedy, kiedy mają okazję.

W filmie od czasu do czasu pojawia się napięcie, ale to jedna z jego niewielu zalet. Czuć bowiem brak budżetu oraz brak doświadczenia u części aktorów. Fajnie, że wprowadzono kilka postaci stricte komediowych (jak dwaj niezbyt inteligentni przedstawiciele prawa), ale nie zmienia to faktu, że The Wicked pozostaje filmem dla koneserów gatunku. Im może się spodobać. Przeciętny widz nie powinien zajmować sobie tą produkcją czasu.

Zobacz, jeśli:
– Uwielbiasz horrory o wiedźmach
– Lubisz głupich, ginących nastolatków

Odpuść sobie, jeśli:
– Tanie horrory cię nie kręcą
– Jesteś uczulony na kiepskie aktorstwo

Michał Zacharzewski

The Wicked, reż. Peter Winther, wyst. Devon Werkheiser, Justin Deeley, Nicole Forester, Chase Maser, Diana Hopper, Caitlin Carmichael, Cassie Keller

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.